بزرگـــــراه

مدیران ایرانی و ضعف در ۳ مهارت مهم دنیای جدید

مدیران ایرانی و ضعف در ۳ مهارت مهم دنیای جدید

دنیا به سرعت در حال تغییر است و اگر خودمان را با این تغییرات وفق ندهیم، به راحتی توسط رقیبان کنار زده می‌شویم. کسب و کارهای زیادی وجود دارند که به خاطر ضعف در برخی مهارت‌های پایه مدیرانش در سراشیبی سقوط قرار گرفته و به جای پیشرفت، پسرفت کرده‌اند. در این مطلب به ۳ مهارت اساسی می‌پردازیم که کمبود آن در برخی مدیران و مدیریت‌ها به طور جدی دیده می‌شود:

۱- ارتباطات مجازی: اغلب مدیران قادرند در جلسات حضوری ارتباط خوب و موثری برقرار کنند، اما همین افراد هنگام کار با روش‌های ارتباطی مجازی، مانند یک کودک بی‌اطلاع عمل می‌کنند. مدیران زیادی می‌شناسم که به خاطر ضعف در مهارت‌های ارتباطی مجازی، پروژه‌ها و موقعیت‌های مهمی را از دست داده‌اند. برخی مدیران اصول پاسخ‌دادن و یک ارتباط مجازی موثر را به درستی فرا نگرفته‌اند، اصول ارتباط با ایمیل را بلد نیستند و نمی‌دانند در یک اپلیکیشن پیام‌رسان مانند واتس‌اپ و تلگرام چگونه باید پاسخگو بود. آنها از اصول تاثیرگذاری مثبت در «شبکه‌های اجتماعی» آگاهی ندارند و فعالیت‌هایشان در فضای مجازی اغلب باعث تاثیر معکوس و منفی روی کارشان می‌شود. بازخوردهای منفی ایجاد شده سبب می‌شود که برخی مدیران از این فضاها فاصله بگیرند اما همین رفتار هم به نوعی دیگر باعث ضربه به کار می‌شود.

۲- مهارت‌های پایه فناوری و توانایی استفاده از ابزارهای مورد نیاز: داشتن توانایی‌های پایه فن‌اوری یکی از ضرورت‌های اساسی یک مدیر است. اما اکثر مدیران حتی نمی‌توانند یک متن را به درستی و با سرعت مناسب تایپ کنند! بسیاری از مدیران، ابزارهای کمکی مورد نیازشان را نمی‌شناسند و نمی‌دانند از چه نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌هایی می‌توان برای ارتقای کار کمک گرفت. در واقع آنها از پتانسل‌های فن‌اوری برای ارتقای کارشان مطلع نیستند. نتیجه‌اش این است که بهره‌وری کلی و سرعت رشد آنها به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا می‌کند.

۳- توانایی یادگیری و استفاده از فناوری‌های جدید: متاسفانه برخی مدیران در یک سطح خاص از دانش خشک‌شان زده و حاضر به ارتقای آن نیستند. دنیا هر روز تغییر می‌کند و اگر خودمان را با تغییرات و پیشرفت‌های آن وفق ندهیم، از قافله عقب می‌مانیم. به همین خاطر مهم‌ترین مهارت یک مدیر در جهان فعلی، داشتن این توانایی است که مهارت‌های جدید را یاد بگیرد و همراه با پیشرفت تکنولوژی به جلو حرکت کند. بسیار مهم است که یک مدیر هم خودش را به‌روز نگه دارد و هم همکاران و کارمندان را به ارتقای مهارت‌ها تشویق کند.

امیدواریم شما جزو مدیرانی باشید که این سه مهارت را در خودتان به بهترین وجه ممکن تقویت می‌کنید. ما نیز در بزرگراه تلاش می‌کنیم تا در این مسیر در کنارتان باشیم؛ چرا که می‌خواهیم ساز و کارهای ارتقا و یادگیری را به ساده‌ترین شکل ممکن در اختیار شما قرار دهیم.

تگ ها:

آخرین مقالات