بزرگـــــراه

وقتی کاربران شبکه‌های اجتماعی دچار تیک‌های عصبی می‌شوند: سندرم TikTok چیست؟

وقتی کاربران شبکه‌های اجتماعی دچار تیک‌های عصبی می‌شوند: سندرم TikTok چیست؟

اگر شما هم از جمله کسانی هستید که ساعت‌ها به تماشای ویدیوهای تیک تاک می‌پرازند، بهتر است این مطلب را بخوانید.

تاکنون واژه‌ی «سندرم تورِت» را شنیده‌اید؟ اختلال سندرم تورِت یک اختلال عصبی است که باعث تیک‌های حرکتی و صوتی غیرارادی می‌شود. تیک‌ها به دو گروه ساده یا پیچیده طبقه‌بندی می‌شوند. برخی از انواع تیک عبارتند از:

- چشمک زدن و سایر حرکات چشم
- تکان دادن سر
- حرکات صورت 
- تکرار کلمات و یا عبارات

به گزارش وال استریت ژورنال، از مارس ۲۰۲۰، متخصصان در ایالات متحده، استرالیا، کانادا و بریتانیا شاهد افزایش چشمگیر بیمارانِ جوانی بوده‌اند که به دنبال درمانی برای تیک هستند.

اکثر این افراد محتوای شبکه‌ی اجتماعی TikTok را تماشا می‌کنند و به سندرم تورِت که یکی از انواع اختلالات تیک است، مبتلا هستند.

افزایش مراجعه این بیماران همزمان با شروع همه‌گیری کووید۱۹ اتفاقی نیست، به طوری که برخی از محققان این رخداد را «یک پاندمی در میان پاندمی دیگر» نام‌گذاری کرده‌اند. جوانان و نوجوانانی که در قرنطینه همچنان با تکالیف مدرسه دست‌وپنجه نرم ‌می‌کنند و برای تسکین خود به شبکه‌های اجتماعی پناه می‌برند.

آلیسون لیبی، استادیار بالینی در دانشگاه کالیفرنیا معتقد است این تیک‌ها عارضه مستقیم تیک تاک نمی‌باشد بلکه محصولی است جانبی که از اضطراب و افسردگی فرد نیز سرچشمه می‌گیرد. در واقع تیک راهکاری است برای بیان مشکلات روانی عمیق‌تر این جوانان!

بیماری روانی مانند بیماری جسمی علائم یکسانی ندارد. اما افراد با تجربه‌های یکسان، عموما عوارض یکسانی دارند. برای مثال، در سال ۲۰۱۱، حدود ۲۰ نوجوان در نیویورک که همه‌ی آن‌ها دانش‌آموزان یک مدرسه بودند، ناگهان دچار لرزش‌های مشابه شدند. فرضیات شامل آلودگی محیطی و سرطان بود. محققان تیمی را برای آزمایش خاک محلی فرستادند. در نهایت، پزشکان به این نتیجه رسیدند که علائم جسمی ناشی از پریشانی روانی است. 

کودکان و نوجوانانِ ۱۰ سال پیش، تنها تحت تاثیر تعداد انگشت شماری از همسن و سال‌های خود بودند. اما امروزه، به لطف پلتفرم هایی مانند TikTok، تمام دنیا یک دبیرستان بزرگ تلقی می‌شود! برخی روانپزشکان از عبارت «بیماری توده‌ای ناشی از رسانه‌های اجتماعی» برای توصیف شیوع این رفتارهای تیک‌مانند استفاده می‌کنند. حال به این دبیرستان جهانی همه‌گیری کرونا را هم اضافه کنید. در این شرایط شیوع تیک‌ها تقریبا اجتناب ناپذیر به نظر می‌رسد. بیش از ۲۵ درصد دانش‌آموزان آمریکایی می‌گویند سلامت عاطفی آن‌ها پس از شیوع کووید۱۹ کاهش پیدا کرده است.

شاید نباید تیک تاک را مقصر اصلی ماجرا بدانیم. احتمالا در بسیاری از این افراد مشکلات روانی پیش زمینه نیز وجود داشته اما بروز عوارضی مانند سندرم تورِت که ناشی از تماشای محتواهای این‌چنینی است را نمی‌توان نادیده گرفت. 

اختلالات تیک واقعی، که معمولاً در دوران کودکی ظاهر می‌شود، و رفتارهای تیک مانند، که کاربران TikTok دارند، تفاوتی در‌ درمان ایجاد نمی‌کند. خوشبختانه افراد مبتلا به این سندرم می‌توانند بهبود یابند؛ به خصوص اگر برای اضطراب یا افسردگی زمینه‌ای نیز تحت درمان قرار گیرند

 

پریا شمس‌الدین

منبع

تگ ها: تیک تیک تاک سندرم تورت بیماری روانی اختلالات روانی پریشانی اضطراب افسردگی همه‌گیری کووید۱۹ پاندمی TikTok شبکه‌های اجتماعی
اشتراک‌گذاری:
۸۲

نظرات (۰)

نظر بدهید

آخرین مقالات