بزرگـــــراه

مهربان بودن برای سلامتی شما مفید است

مهربان بودن برای سلامتی شما مفید است
همه ما این جمله مشهور را شنیده‌ایم: «همانگونه که می‌خواهیم با ما رفتار کنند، با دیگران رفتار کنیم.»
 
مهربانی و همدلی به ما کمک می کند تا با دیگران ارتباط برقرار کنیم و روابط بهتری با دوستان، خانواده و حتی غریبه‌ها داشته باشیم اما این تنها دلیل برای مهربان بودن نیست. دانشمندان معتقدند مهربانی می‌تواند سلامت شما را تحت تاثیر قرار دهد. حتما دیده‌اید که کودکان بدون هیچ دلیلی با ما مهربان هستند. حس همدردی و همدلی در ساختار زیست‌شناختی انسان‌ها قرار داده شده اما اکثر ما بزرگسالان، با گذر زمان و ایجاد مشکلات در زندگی‌، این ویژگی مثبت را از دست می‌دهیم. 
نگران نباشید! با تمرین و تلاش می‌توانید دوباره بدون قید و شرط مهربانی کنید، اگر دلایل محکمی برای آن داشته باشید. 
این ۶ دلیل علمی به شما ثابت می‌کنند که چرا مهربانی برای شما مفید است و چرا باید این ویژگی را در خودتان تقویت کنید.
 

۱- مهربانی هورمون‌های «حال خوب» شما را ترشح می‌کند:

انجام دادن کاری برای دیگران و یا کمک به آن‌ها، باعث افزایش انتقال و ترشح سروتونین توسط انتقال دهنده‌های عصبی می‌شود که به دنبال آن اندورفین نیز ترشح خواهد ‌شد. این دو هورمون با هم، تاثیر بسزایی در «حال خوب» شما دارند.
 

۲- مهربانی اضطراب شما را کاهش می‌دهد:

اضطراب، از یک عصبانیت ساده تا حملات پانیک، همه تجربه‌های رایج انسانی هستند. راه‌های گوناگونی برای کاهش این اضطراب، از جمله ورزش و مدیتیشن پیشنهاد شده اما مهربانی ساده‌ترین و کم هزینه‌ترین آن‌هاست. در تحقیقاتی که در دانشگاه کلمبیا انگلستان انجام شد، مشخص شد که مهربانی در درمان افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی نقش قابل توجهی ایفا می‌کند. بطوریکه می‌تواند به مرور حس لذت و علاقه را در این افراد ایجاد کند. یک لبخند ساده به یک نفر می تواند تفاوت بزرگی در زندگی شما و او ایجاد کند.
 

۳- مهربانی برای قلب شما مفید است:

انسان‌های مهربان، قلب‌های بزرگی دارند. خوب بودن با دیگران، به سلامت قلب شما کمک می‌کند. با مهربانی کردن، بدن شما هورمون اکسی‌توسین ترشح می‌کند که به دنبال آن ماده‌ای شیمیایی به نام نیتریک اکسید نیز از رگ‌های شما ترشح خواهد‌شد. این ماده رگ‌ها را گشاد و فشار خون را کاهش می‌دهد. اکسی‌توسین به هورمون محافظ قلب نیز مشهور است زیرا با کاهش فشار خون از قلب شما محافظت می‌کند. 
 

۴- مهربانی طول عمر شما را افزایش می‌دهد:

شاید با این ادعا مخالف باشید اما ثابت شده که روابط دوستانه قوی‌تر، به کاهش بیماری‌های قلبی کمک می‌کند. پس رابطه خود با دوستان و خانواده‌تان تقویت کنید.
 

۵- مهربانی استرس شما را کاهش می دهد:

در تحقیقاتی، نشان داده‌شد که انجام رفتار‌های اجتماعی که به کمک به دیگران منجر می‌شوند، یک استراتژی موثر در کاهش استرس هستند. 
 

۶- مهربانی در پیشگیری از بیماری‌ها موثر است:

التهاب‌های بدن می‌توانند عامل ایجاد میگرن، دیابت، چاقی و سرطان نقش باشند. در مطالعه‌ای که بین بزرگسالان ۵۷ تا ۸۵ ساله انجام شد، مشخص شد که فعالیت‌های داوطلبانه در کاهش التهاب‌های بدن نقش دارد. همچنین اوکسی‌توسین نیز در کاهش التهاب نقش دارد. این هورمون با انجام کوچکترین عمل خیرخواهانه‌ای ترشح می‌شود.
 
مهربانی می‌تواند راز مخفی یک زندگی شاد و سالم باشد. این را ما نمی گوییم. خودتان یک فعالیت خیرخواهانه انجام دهید و تاثیر آن را در زندگی‌تان مشاهده کنید.
 
 
تگ ها: مهربانی خوب بودن سلامتی حال خوب کاهش استرس
اشتراک‌گذاری:

آخرین مقالات