بزرگـــــراه

تشخیص خونریزی مغزی در کمتر از ۱ ثانیه توسط هوش مصنوعی

تشخیص خونریزی مغزی در کمتر از ۱ ثانیه توسط هوش مصنوعی

تشخیص خونریزی مغزی به‌ویژه خونریزی‌های کوچک از روی تصاویر «سی‌تی اسکن» کار آسانی نیست. اما همین خونریزی‌های کوچک هم می‌توانند خطرناک و تهدیدکننده حیات باشند.

احتمالا می‌دانید هوش مصنوعی در حوزه تفسیر تصاویر پزشکی گام‌های بزرگی را برداشته و طی سالیان گذشته نشان‌داده شده که می‌تواند در تشخیص برخی مشکلات و بیماری‌ها به خوبی پزشکان متبحر عمل کند.

حالا یک سیستم هوش مصنوعی جدید در دانشگاه برکلی برای تشخیص خونریزی‌های مغزی طراحی شده و نشان داده که می‌تواند سی‌تی اسکن‌های مغز را با دقتی بسیار بالا و خطای کم تفسیر کند.

معمولا رادیولوژیست‌ها روزانه به تعداد زیادی تصویر نگاه می‌کنند و هر سی‌تی اسکن خودش از حدود ۳۰ تصویر مجزا تشکیل شده که همه آنها باید با دقت بررسی شوند.

محققان می‌گویند هدف آنها جایگزین کردن هوش مصنوعی با پزشکان نیست. بلکه قرار است به عنوان دستیاری کمکی در کنار رادیولوژیست‌‌ها کار کند. در واقع هوش مصنوعی نقاط مشکوک را برای رادیولوژیست‌ها مشخص می‌کند تا با دقت بیشتری مورد بررسی قرار بگیرند.

در تصویر سمت راست، هوش مصنوعی یک خونریزی کوچک سابدورال (سبز) و یک خونریزی ساب‌آراکنوئید (قرمز) را مشخص کرده است.

هوش مصنوعی دانشگاه برکلی برای پیدا کردن نشانه‌های خونریزی مغزی در سی‌تی‌اسکن تنها به یک ثانیه زمان نیاز دارد و سرعت عمل و دقت بالای آن در اورژانس‌ها و مواقع بحرانی می‌تواند نقش مهمی در نجات جان بیماران ایفا کند.

اطلاعات بیشتر

تگ ها:
اشتراک‌گذاری:

آخرین مقالات