بزرگـــــراه

۵ راهکار ساده و موثر برای افزایش بهره‌وری

۵ راهکار ساده و موثر برای افزایش بهره‌وری

وقت طلاست! آیا از زمان خودتان به بهترین نحو ممکن استفاده می‌کنید؟ اگر می‌خواهید از وقت‌تان بهتر و مفیدتر استفاده کنید، این پنج راهکار ساده را از دست ندهید:

۱- استفاده از شبکه‌های اجتماعی را محدود کنید: این‌ها قاتل زمان و بهره‌وری شما هستند! اینستاگرام، تلگرام، فیسبوک و واتس‌اپ به زمان و بهره‌وری شما آسیب جدی وارد می‌کنند. هرچند استفاده از آن‌ها فوایدی هم دارد و نمی‌توان این موضوع را انکار کرد. اما از نگاه بهره‌وری این ابزارها باعث کاهش قابل توجه زمان مفید و تمرکز می‌شوند. در بزرگراه در مورد مضرات این شبکه‌های اجتماعی به صورت مفصل صحبت کرده‌ایم ----------- لینک به مقاله خودش ----------------- بهتر است هر روز یک زمان خاص و محدود (مثلا ۱۵ دقیقه) را به استفاده از شبکه‌های اجتماعی اختصاص دهید و مراقب باشید از محدوده تعیین شده عبور نکنید.

۲- سه کار مهم هر روز را مشخص کنید: هر روز و در ابتدای آن ۳ کار مهم روز را مشخص کنید. کافی است چند دقیقه وقت بگذارید و مهمترین کارهایی که باید در آن روز انجام شوند را مشخص کنید. حتما آن‌ها را یادداشت کنید و از حافظه برای به‌خاطر سپردنشان استفاده نکنید. تحقیقات نشان داده نوشتن یک کار، احتمال انجام دادن آن را به طرز قابل توجهی زیاد می‌کند. هنگام نوشتن کارها سعی کنید آنها را به خوبی توصیف کنید و از بیش از ۳ کلمه برای ثبت‌شان استفاده کنید.

۳- کارهای زیر دو دقیقه را فورا انجام دهید: این یکی از اصول کوچک اما مهمی است که توسط دیوید آلن مخترع سیستم مشهور «جی‌تی‌دی» پیشنهاد شده است. اگر انجام کاری کمتر از دو دقیقه طول می کشد، باید همان لحظه انجامش دهید و آن را به تعویق نیاندازید. همین قانون کوچک را امتحان کنید تا معجزه تاثیر آن را به چشم ببینید.

۴- نه گفتن را یاد بگیرید! «نه» گفتن برای اکثر افراد کار دشواری است. اما زمان ما محدود است و نمی‌توانیم خواسته‌های همه را برآورده کنیم. باید یاد بگیریم که پیش از گفتن بله، به خوبی فکر کنیم. شاید به نظر عجیب بیاید اما «نه گفتن» به تمرین نیاز دارد و خودتان می‌بینید که به تدریج و با گذشت زمان در این کار مهارت و توانایی بیشتری پیدا می‌کنید. دیگران هم نسبت به شما حس بدی پیدا نمی‌کنند. چون این حس را منتقل می‌کنید که نسبت به تعهدهای خودتان پایبند هستید. مهارت نه گفتن اینقدر مهم است که چندین کتاب مشهور مانند The Power of No در این مورد نوشته شده.

لینک به کتاب آمازون:
https://www.amazon.com/Power-No-Because-Abundance-Happiness-ebook/dp/B00JU5YAKW/?tag=dghebooklist-20

۵- از تکنیک پومودورو استفاده کنید: اگر نیاز دارید که روی یک هدف به صورت متمرکز کار کنید، بهتر است از تکنیک پومودورو استفاده کنید. در این تکنیک شما در بازه‌های زمانی کوتاه ۲۵ دقیقه‌ای کار می‌کنید و بین هرکدام از آنها نیز ۵ دقیقه استراحت می‌کنید. نکته مهم اینجاست که در این بازه ۲۵ دقیقه‌ای باید کاملا روی هدفتان متمرکز باشید. آموختن این تکنیک فقط چند دقیقه وقت می‌گیرد و «دوره آموزشی» پومودورو نیز در بزرگراه در دسترس شما است.

تگ ها:
اشتراک‌گذاری:

آخرین مقالات