بزرگـــــراه

۳ اشتباه رایج تدریس آنلاین در کلاس‌های مجازی و وبینار‌های ایران

۳ اشتباه رایج تدریس آنلاین در کلاس‌های مجازی و وبینار‌های ایران

همه‌گیری کووید۱۹ باعث شده اغلب کلاس‌های آموزشی به صورت آنلاین برگزار شوند. هر ماه صدها کلاس آنلاین نیز در زیرساخت‌های بزرگراه برگزار می‌شود و تیم پشتیبانی ما تلاش می‌کند تجربه‌ای خوب در اختیار مدرسین، دانشجویان و دانش‌آموزان قرار دهد.

برگزاری هزاران کلاس و وبینار آموزشی، به ما نشان داده که اساتید عزیز تلاش زیادی می‌کنند تا مطالب آموزشی را به بهترین نحو ممکن در اختیار شرکت‌کنندگان قرار دهند. اما در عین حال برخی اوقات، کاستی‌ها و مشکلاتی هم دیده می‌شود که باعث می‌شود کلاس آنلاین بیشترین بهره‌وری ممکن را نداشته باشد.

مشاهدات ما نشان می‌دهد که سه مشکل بیشتر از بقیه در وبینارها مشاهده می‌شود که آنها را با شما به‌اشتراک می‌گذاریم:

طراحی نامناسب اسلاید‌ها

بررسی‌های بزرگراه نشان می‌دهد که بیشتر از ۸۰ درصد شرکت‌کنندگان با تلفن همراه‌شان به کلاس آنلاین مراجعه می‌کنند. این نکته مهمی است که توسط برخی اساتید مورد توجه قرار نمی‌گیرد. نمایشگرهای تلفن همراه کوچک هستند و باید هنگام طراحی اسلاید‌ها، متن‌ها و تصاویر را در اندازه بزرگ‌تر انتخاب کرد تا به خوبی روی تلفن‌همراه قابل مشاهده باشند.

کافی است فونت نوشته‌ها را بیشتر کنیم، تعداد خطوط متن را تا حد ممکن کمتر کنیم و در هر اسلاید از محتوای کمتر و تصاویر بزرگ‌تر استفاده کنیم تا شرکت‌کنندگان به راحتی محتوای آموزشی‌مان‌ را مشاهده کنند.


تعامل پایین با شرکت‌کنندگان

کلاس‌های مجازی مزایای زیادی دارند، در عین‌ حال تمرکز شرکت‌کنندگان در آنها نسبت به کلاس حضوری کمتر است. چون دانشجو و دانش‌آموز در محیط آموزشی فیزیکی حضور ندارند. به همین خاطر روش تدریس مجازی باید نسبت به کلاس حضوری با تعامل بیشتری همراه باشد. یکی از بزرگ‌ترین مشکلات کلاس‌های مجازی فعلی، این است که برخی مدرسین مشابه کلاس حضور به تدریس می‌پردازند.

جهت رفع این مشکل، کافی است تدریس خودمان را به گونه‌ای طراحی کنیم که تعامل بیشتری با شرکت‌کنندگان داشته باشیم. پرسیدن سوال از شرکت‌کنندگان و درگیر کردن آنها در محتوای آموزشی کمک زیادی می‌کند. ضمن اینکه داخل کلاس آنلاین امکانات متنوعی برای برگزاری نظرسنجی و کوئیز وجود دارد که تعامل را به طور قابل توجهی بالا می‌برد و شرکت‌کنندگان نیز از آنها استقبال می‌کنند. ابزارهایی مانند وایت‌برد مجازی نیز به تنوع تدریس کمک زیادی می‌کند.


کیفیت کم میکروفون و صدا

این یک مشکل فنی است اما باورتان نمی‌شود چقدر آن را در کلاس‌های آنلاین مشاهده می‌کنیم. در تدریس آنلاین صدا اهمیت بسیار زیادی دارد و قبلا در دوره «آشنایی با اصول برگزاری کلاس آنلاین، وبینار و جلسات مجازی» هم به آن پرداخته‌ایم. در کشور ما هم به خاطر محدودیت‌های سرعت اینترنت، در اغلب کلاس‌ها امکان استفاده از وب‌کم وجود ندارد و همین موضوع اهمیت صدا را دو‌چندان می‌کند. اما این موضوع توسط مدرسین زیادی نادیده گرفته می‌شود.

لطفا به این نکته توجه داشته باشیم که میکروفون داخلی لپ‌تاپ و کامپیوتر اغلب از کیفیت مناسبی برخوردار نیست. خیلی اوقات با تهیه یک هدست یا هندزفری موبایلی می‌توان کیفیت صدا را به طور قابل توجهی افزایش داد. در عین حال اگر حجم تدریس آنلاین شما زیاد است، شاید بد نباشد که یک میکروفون بهتر از نوع USB تهیه کنید.


و یک چیز دیگر: اختلال در اینترنت مدرس

کنترل این مورد در اختیار استاد نیست و به همین خاطر آن را در فهرست بالا نیاورده‌ایم. اما متاسفانه در کشور ما اختلال و کندی ناگهانی سرعت اینترنت، زیاد رخ می‌دهد و به همین خاطر کلاس‌های آنلاین نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

با در نظر گرفتن چند نکته می‌توان این مشکل را به حداقل رساند:
- هنگام تدریس از یک اینترنت اختصاصی استفاده کنیم: به‌عنوان مثال اگر از منزل مشغول تدریس هستیم، در طول برگزاری کلاس از دیگر افراد خانواده بخواهیم از اینترنت استفاده نکنند. چون به خاطر محدودیت پهنای باند، ممکن است دچار مشکل بشویم.
- نرم‌افزارهای اضافی را ببندیم: برخی نرم‌افزارهایی که روی کامیپوتر ما باز هستند، ممکن است از اینترنت استفاده کنند و کیفیت را تحت تاثیر قرار دهند.
- یک خط پشتیبان داشته باشیم: گاهی اوقات وجود یک خط دوم اینترنت نجات‌دهنده است و می‌توان در صورت بروز مشکل به سرعت به خط دوم منتقل شد. می‌توانید از اینترنت موبایل‌تان به عنوان خط پشتیبان استفاده کنید. اما اگر زیاد تدریس آنلاین انجام می‌دهید، پیشنهاد می‌کنیم یک خط دوم مجزا از نوع ADSL یا TD-LTE تهیه کنید.


امیدواریم این تجربیات به افزایش کیفیت تدریس اساتید و معلم‌های محترم کمک کند. شما چه موارد را به این لیست اضافه می‌کنید؟

 

 

تگ ها: وبینار مدرس اشتباه تدریس کلاس آنلاین
اشتراک‌گذاری:

آخرین مقالات