بزرگـــــراه

آشنایی با آموزش به روش میکرولرنینگ (microlearning)

آشنایی با آموزش به روش میکرولرنینگ (microlearning)

احتمالا با مفهوم «بازه زمانی توجه» یا Attention Span آشنا هستید؟ به این معنی که چه مدت می‌توانیم ذهن خود را بر روی یک فعالیت مشخص متمرکز کنیم و حواس‌مان به موضوع دیگری پرت نشود.

نتایج یک بررسی در سال ۲۰۰۰ نشان داد که میانگین «بازه زمانی توجه» در انسان‌ها تنها ۱۲ ثانیه است. جالب است که بررسی مجددی هم سال ۲۰۱۵ تکرار شد و نشان داد این عدد به حدود ۸ ثانیه کاهش پیدا کرده است!

متاسفانه ابزارهای دیجیتالی و شبکه‌های اجتماعی نقش بسیار پررنگی در کاهش تمرکز انسان‌ها ایفا کرده‌اند و متخصصان آموزش مجازی نیز در تلاشند آموزش را با توجه به تغییرات جامعه بهینه کنند.


آشنایی با مفهوم میکرولرنینگ (خُرد آموزی):

میکرولرنینگ به معنی ارایه اطلاعات در قطعات بسیار کوچک و متمرکز است. در این روش، مباحث به بخش‌های بسیار کوچک تقسیم‌بندی می‌شوند و هر قطعه آموزشی به موضوعی خاص اختصاص پیدا می‌کند.

میکرولرنینگ می‌تواند شامل ویدیو‌های آموزشی، اسلاید‌ها، آموزش صوتی و… باشد. محتوای آموزشی معمولا به گونه‌ای طراحی می‌شود که روی تلفن‌های همراه و تبلت نیز قابل استفاده باشند.

در مورد ویدیو‌ها معمولا طول آنها بین ۱ الی ۱۰ دقیقه و در مورد اسلاید‌ها هر کدام شامل یک تصویر و چند پاراگراف کوتاه متن هستند.


مزایای میکرولرنینگ:

در مورد مزایای این روش آموزشی تحقیقات متعددی انجام شده. برای مثال یک تحقیق در ژورنال Applied Psychology نشان داد میزان انتقال دانش در این روش آموزشی نسبت به کلاس‌های رایج ۱۷ درصد بیشتر است. میزان توجه شرکت‌کنندگان نیز بیشتر بوده و افراد انگیزه بیشتری برای شرکت در این نوع یادگیری از خود نشان می‌دهند.


طی سال‌های اخیر نشان داده شده که میکرولرنینگ یکی از بهترین روش‌های آموزش مجازی به شمار می‌آید. به‌ویژه در مورد کورس‌های آموزشی که به صورت خودآموز ارایه می‌شوند و شرکت‌کنندگان با اختیار و زمان‌بندی خودشان در آنها شرکت می‌کنند. البته در عین حال باید توجه کنیم که این روش برای هر نوع آموزشی مناسب نیست و برخی مباحث مانند آموزش‌ مفاهیم کلی و یا مهارت‌های تحلیلی با این روش قابل‌ ارائه نیستند.

 

علی‌اصغر هنرمند

 

 

تگ ها: Microlearning میکرولرنینگ آموزش سریع
اشتراک‌گذاری:

آخرین مقالات