بزرگـــــراه

آخـریــن مطالب

بهترین روش یادداشت برداری: تایپ کردن یا نوشتن با دست؟

بهترین روش یادداشت برداری: تایپ کردن یا نوشتن با دست؟

پیشرفت فناوری و برگزاری کلاس‌های مجازی سبب شده که افراد، بیش از گذشته از ابزارهای تکنولوژی برای یادگیری استفاده کنند. در میان همه ابعاد آموزش، «یادداشت برداری» و نوشتن نکات، یکی از مهم‌ترین روش‌هایی است که توسط دانش‌آموزان و دانشجویان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مطالعات زیادی مزیت «یادداشت برداری» را نشان داده‌اند. هنگام یادداشت برداری فرایندی رخ می‌دهد که نام آن را encoding function گذاشته‌اند و نشان داده شده که حتی اگر بعدا یادداشت‌ها مرور هم نشوند، خود فرایند یادداشت برداری باعث افزایش ماندگاری اطلاعات در حافظه می‌گردد.

اما به نظر شما «روش» یادداشت برداری هم تاثیری در میزان یادگیری محتوای آموزشی دارد؟

یک مطالعه که در سال ۲۰۱۹ منتشر شده نکات جالبی در این مورد مطرح کرده‌ است:

 • یادداشت برداری با دست سبب می‌شود که اطلاعات را با زبان و منطق خاص خودمان طبقه‌بندی کنیم.
 • دسته‌بندی اطلاعات آموزشی با روش و کلمات آشنای خودمان، باعث افزایش یادگیری می‌گردد. چرا که نیاز به تمرکز و مشارکت بیشتری دارد. در حالی که در انتقال کلمه‌به‌کلمه صحبت‌های مدرس، چنین تبدیلی رخ نمی‌دهد.
 • افرادی که با کمک ابزارهای دیجیتال مانند لپ‌تاپ کار یادداشت‌برداری را انجام می‌دهند، معمولا صحبت‌های مدرس را به صورت کلمه‌به‌کلمه یادداشت می‌کنند و این روش باعث محدودیت یادگیری و به‌خاطر سپاری اطلاعات می‌شود.

یک مطالعه دیگر هم در سال ۲۰۱۴ نشان داده که دانش‌آموزانی که از لپ‌تاپ برای یادداشت برداری استفاده می‌کنند، در مقایسه با گروه دستنویس، در آزمون‌ها نمرات کمتری کسب می‌کنند.

اما از طرف دیگر ویرایش و تکمیل یادداشت‌های الکترونیکی راحت‌تر و سریع‌تر است. یادداشت‌های دیجیتالی همیشه در دسترس و قابل جستجو هستند و می‌توان به راحتی آنها را با دیگران به اشتراک گذاشت.

تاثیر «روش» یادداشت برداری در به‌خاطرسپاری اطلاعات:

اینجا هم نوشته‌های دستنویس به دلایل زیر گزینه بهتری به نظر می‌رسد:

 • نوشتن با دست یک فرایند پیچیده فیزیکی است که به مجموعه‌ای از حرکات منحصر‌به‌فرد نیاز دارد که خودش باعث بهبود به‌خاطرسپاری اطلاعات می‌شود.
 • هنگام یادداشت‌برداری با دست معمولا اطلاعات را به جملات و عبارات خلاصه‌تر و کوتاتر تبدیل می‌کنیم و این فرایند سبب می‌شود که آموخته‌ها را بیشتر تحلیل کرده و بهتر به خاطر بسپاریم.
 • فرایند تایپ کردن از حرکات تکراری و مشابه هم تشکیل می‌شود و کمک چندانی به حافظه نمی‌کند. البته مطالعات دیگری هم نشان داده که یادداشت برداری با کامپیوتر هم به افزایش یادگیری اطلاعات کمک می‌کند. اما احتمالا تاثیر آن به اندازه نوشتن با دست نیست.
 • یادداشت‌برداری الکترونیکی به خاطر وجود نرم‌افزارهای گوناگون و انواع نوتیفیکیشن‌ها می‌تواند سبب حواس پرتی کاربر بشود. مطالعات متعددی نشان‌ داده‌اند که استفاده از لپ‌تاپ به خاطر ایجاد حواس پرتی و امکان انجام چند کار همزمان، می‌تواند باعث تاثیر منفی در یادگیری بشود.

جمع‌بندی:

به طور کلی به نظر می‌رسد که از «نگاه کمک به یادگیری»، یادداشت‌های دستنویس نسبت به یادداشت‌برداری الکترونیکی برتر هستند. اما توجه کنیم که مهم‌ترین نکته اینجا است که فارغ از روش آن، خودمان را به اصل یادداشت‌برداری عادت بدهیم.

اگر با روش الکترونیکی راحت‌تر هستیم، می‌توانیم از این روش استفاده کنیم و در عین حال اشکالات این روش (مانند امکان حواس پرتی) را هم بشناسیم و از آنها دوری کنیم.

 

علی‌اصغر هنرمند

ادامه مطلب

خبرنامه بزرگراه: فروردین ۱۴۰۰

خبرنامه بزرگراه: فروردین ۱۴۰۰

اضافه شدن امکانات جدید و اصلاحات مداوم به عنوان مبانی اصلی پیشرفت یک نرم‌افزار موفق به شمار می‌آید. همانطور که می‌دانید سامانه آموزش مجازی بزرگراه هر ماه با امکانات جدید و اصلاحات کاربردی به‌روز رسانی می‌شود. از این پس و با شروع سال جدید، با خبرنامه ماهیانه بزرگراه در خدمت شما عزیزان خواهیم بود و گزارش خلاصه‌ای از امکانات جدید را به استحضارتان می‌رسانیم.

مهم‌ترین به‌روز رسانی‌های فروردین ۱۴۰۰:

بازطراحی صفحه درج پرسش‌ها:

در این آپدیت، فرایند درج پرسش‌ها به صورت کامل بازطراحی شد. از این پس ثبت سوالات بسیار سریع‌تر و با تعداد کلیک کمتر امکان‌پذیر خواهد بود. بررسی‌های ما نشان می‌دهد که در نسخه جدید، سرعت درج پرسش‌ها نسبت به گذشته حداقل دو برابر بیشتر شده است.

 

مشاهده مدت زمان ویدیو‌ها در فهرست دوره:

سامانه آموزش مجازی شما از این پس زمان ویدیو‌های هر درس و سرفصل را به صورت اتوماتیک محاسبه کرده و در فهرست دوره نمایش می‌دهد. این امکان با استقبال کاربران مواجه شده است.

 

افزایش سرعت:

سرعت بالا و پرفورمنس خوب همیشه یکی از نقاط توجه ما بوده است. با انجام برخی‌ بهینه‌سازی‌ها، اکنون سامانه آموزش مجازی شما سریع‌تر از همیشه در دسترس مخاطبین قرار دارد.

 

اضافه شدن بخش گزارش جزئیات مالی به تفکیک هر دوره:

با توجه به درخواست کاربران، قسمت جدیدی جهت مشاهده گزارش جزئیات پرداخت‌های مالی شرکت‌کنندگان به تفکیک دوره اضافه شد. اکنون می‌توانید علاوه بر دریافت مجموع درآمد به جزئیات بسیار بیشتری نیز دسترسی داشته باشید.

 

برخی دیگر از اصلاحات و ارتقاهای آپدیت فروردین ۱۴۰۰ به این شرح است:

 • اصلاح آیکون اسلاید‌ها در فهرست با توجه به نوع محتوا
 • اصلاح عدم عملکرد صحیح دکمه بازپخش ویدیو در برخی حالت‌های خاص
 • پیاده‌سازی سیستم آمارگیری جدید به ازای هر پارتنر
 • اضافه شدن اتوماتیک دکمه «مشاهده همه»، در صورتی که تعداد مقالات یک صفحه از عدد خاصی بیشتر شده باشد.
 • اعمال برخی اصلاحات جهت مشاهده بهتر اسلاید‌ها در سیستم عامل iOS
 • نمایش عنوان دوره در صفحه نتیجه آزمون
 •  نمایش قبولی/رد شدن در صفحه داشبورد دوره
 • ترنسپرنت شدن دکمه Play در پیش‌نمایش ویدیوها در بخش مقالات

و البته در مجموع بیش از ۵۰ اصلاح و ارتقای دیگر نیز در به‌روز رسانی فروردین ۱۴۰۰ به بزرگراه اضافه شده است.
هدف ما این است که بهترین تجربه آموزش مجازی را در اختیار شما و کاربران‌تان قرار دهیم.ادامه مطلب

چرا استفاده از تلفن هوشمند قبل از خواب مضر است؟

چرا استفاده از تلفن هوشمند قبل از خواب مضر است؟
اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که تا پایان شب و حتی در رختخواب موبایل‌تان از دستتان نمی افتد، باید این مقاله را بخوانید. ممکن است فکر کنید که این یک عادت بی‌خطر است اما مطمئن باشید که تاثیر زیادی در سلامتی شما خواهد گذاشت. متخصصان خواب این عادت را مورد بررسی قرار دادند و ۳ دلیل کلی را برای عدم استفاده از تلفن هوشمند، هنگام خواب بیان کردند.
 

۱- تکنولوژی مغز شما را بیدار نگه‌می‌دارد:

اکثر شبکه‌ها و رسانه‌ها به گونه‌ای برنامه ریزی شده‌اند تا مغز شما را فعال نگه‌دارند. حتی چک کردن یک نوتیفیکیشن هنگام خواب، این توانایی را دارد تا ذهن شما را ساعت‌ها درگیر کند و لذت یک خواب عمیق را از شما بگیرد.
 

۲- نور آبی که از صفحه‌ موبایل ساطع می‌شود، هورمون‌های شما را برای خواب، تحت تاثیر قرار می‌دهد:

نور آبی صفحه تلفن هوشمند، روی مغز و هورمون‌های شما تاثیر منفی خواهد گذاشت. برای مثال ملاتونین، هورمونی که روند خواب و بیداری شما را کنترل می کند، در هنگام خواب افزایش می‌یابد. تحقیقات نشان داده که این نور‌ تاثیر مستقیم در سرکوب و کاهش این هورمون دارد. با کاهش این هورمون کیفیت خواب شما در شب افت کرده و در طی روز بعد خستگی و کسالت را تجربه خواهید کرد.
 

۳- مطالبی که قبل از خواب می‌خوانید، می‌تواند در چرخه خواب شما اختلال ایجاد کند:

به طور عمومی، فرآیند خواب با چرخه‌ای به نام REM تکرار می‌شود. مغز شما برای انجام این فرایند باید خالی از اضطراب، نگرانی و یا هر گونه هیجانی باشد. وقتی مطلبی را می‌خوانید، حتی اگر آن مطلب شما را به وجد آورد، ذهن شما را درگیر خواهد‌کرد و این مانع از آغاز یک چرخه خواب بی نقص خواهد‌شد.
 
 
اگر شما هم به استفاده از تلفن هوشمند قبل از خواب عادت دارید، فقط کافیست یک ساعت قبل از اینکه بخوابید، موبایلتان را خاموش کنید و یا آن را در اتاق دیگری بگذارید. به مرور می‌توانید ببینید که خواب بهتری دارید و در طول روز احساس خستگی نمی‌کنید.
 
ادامه مطلب

مهربان بودن برای سلامتی شما مفید است

مهربان بودن برای سلامتی شما مفید است
همه ما این جمله مشهور را شنیده‌ایم: «همانگونه که می‌خواهیم با ما رفتار کنند، با دیگران رفتار کنیم.»
 
مهربانی و همدلی به ما کمک می کند تا با دیگران ارتباط برقرار کنیم و روابط بهتری با دوستان، خانواده و حتی غریبه‌ها داشته باشیم اما این تنها دلیل برای مهربان بودن نیست. دانشمندان معتقدند مهربانی می‌تواند سلامت شما را تحت تاثیر قرار دهد. حتما دیده‌اید که کودکان بدون هیچ دلیلی با ما مهربان هستند. حس همدردی و همدلی در ساختار زیست‌شناختی انسان‌ها قرار داده شده اما اکثر ما بزرگسالان، با گذر زمان و ایجاد مشکلات در زندگی‌، این ویژگی مثبت را از دست می‌دهیم. 
نگران نباشید! با تمرین و تلاش می‌توانید دوباره بدون قید و شرط مهربانی کنید، اگر دلایل محکمی برای آن داشته باشید. 
این ۶ دلیل علمی به شما ثابت می‌کنند که چرا مهربانی برای شما مفید است و چرا باید این ویژگی را در خودتان تقویت کنید.
 

۱- مهربانی هورمون‌های «حال خوب» شما را ترشح می‌کند:

انجام دادن کاری برای دیگران و یا کمک به آن‌ها، باعث افزایش انتقال و ترشح سروتونین توسط انتقال دهنده‌های عصبی می‌شود که به دنبال آن اندورفین نیز ترشح خواهد ‌شد. این دو هورمون با هم، تاثیر بسزایی در «حال خوب» شما دارند.
 

۲- مهربانی اضطراب شما را کاهش می‌دهد:

اضطراب، از یک عصبانیت ساده تا حملات پانیک، همه تجربه‌های رایج انسانی هستند. راه‌های گوناگونی برای کاهش این اضطراب، از جمله ورزش و مدیتیشن پیشنهاد شده اما مهربانی ساده‌ترین و کم هزینه‌ترین آن‌هاست. در تحقیقاتی که در دانشگاه کلمبیا انگلستان انجام شد، مشخص شد که مهربانی در درمان افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی نقش قابل توجهی ایفا می‌کند. بطوریکه می‌تواند به مرور حس لذت و علاقه را در این افراد ایجاد کند. یک لبخند ساده به یک نفر می تواند تفاوت بزرگی در زندگی شما و او ایجاد کند.
 

۳- مهربانی برای قلب شما مفید است:

انسان‌های مهربان، قلب‌های بزرگی دارند. خوب بودن با دیگران، به سلامت قلب شما کمک می‌کند. با مهربانی کردن، بدن شما هورمون اکسی‌توسین ترشح می‌کند که به دنبال آن ماده‌ای شیمیایی به نام نیتریک اکسید نیز از رگ‌های شما ترشح خواهد‌شد. این ماده رگ‌ها را گشاد و فشار خون را کاهش می‌دهد. اکسی‌توسین به هورمون محافظ قلب نیز مشهور است زیرا با کاهش فشار خون از قلب شما محافظت می‌کند. 
 

۴- مهربانی طول عمر شما را افزایش می‌دهد:

شاید با این ادعا مخالف باشید اما ثابت شده که روابط دوستانه قوی‌تر، به کاهش بیماری‌های قلبی کمک می‌کند. پس رابطه خود با دوستان و خانواده‌تان تقویت کنید.
 

۵- مهربانی استرس شما را کاهش می دهد:

در تحقیقاتی، نشان داده‌شد که انجام رفتار‌های اجتماعی که به کمک به دیگران منجر می‌شوند، یک استراتژی موثر در کاهش استرس هستند. 
 

۶- مهربانی در پیشگیری از بیماری‌ها موثر است:

التهاب‌های بدن می‌توانند عامل ایجاد میگرن، دیابت، چاقی و سرطان نقش باشند. در مطالعه‌ای که بین بزرگسالان ۵۷ تا ۸۵ ساله انجام شد، مشخص شد که فعالیت‌های داوطلبانه در کاهش التهاب‌های بدن نقش دارد. همچنین اوکسی‌توسین نیز در کاهش التهاب نقش دارد. این هورمون با انجام کوچکترین عمل خیرخواهانه‌ای ترشح می‌شود.
 
مهربانی می‌تواند راز مخفی یک زندگی شاد و سالم باشد. این را ما نمی گوییم. خودتان یک فعالیت خیرخواهانه انجام دهید و تاثیر آن را در زندگی‌تان مشاهده کنید.
 
 
ادامه مطلب

آیا شما شب‌ها در ساعت مشخصی از خواب می‌پرید؟

آیا شما شب‌ها در ساعت مشخصی از خواب می‌پرید؟
اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که شب‌ها بدون هیچ دلیلی و در راس ساعت مشخصی از خواب می‌پرند، نگران نباشید. این بیداری‌های شبانه معمولا بی‌ضرر هستند. مخصوصا اگر دوباره به راحتی به خواب می‌روید. اما اگر هنگام بیدار شدن از خواب در نیمه‌های شب، استرس می‌گیرید و یا نمی‌توانید به راحتی تنفس بکشید، بهتر است، به پزشک مراجعه کنید در غیر این صورت هرگاه از از خواب پریدید، بین ۱۵ الی ۲۰ دقیقه به خوتان وقت بدهید تا دوباره به خواب بروید. علاوه بر این، برخی از راهکاری‌های زیر نیز می‌توانند کمک‌کننده باشند.
 

۱- نفس عمیق بکشید:

برای این کار ابتدا از دهانتان بازدم کنید. سپس دهانتان را ببندید و از طریق بینی هوا را به داخل هدایت کنید. در حین انجام این کار تا ۴ بشمارید. نفس خود را به مدت ۷ ثانیه نگه داشته و در پایان به مدت ۸ ثانیه بازدم داشته باشید.
 

۲- مدیتیشن کنید:

البته تاثیر آن را به مرور مشاهده خواهید‌کرد. سعی کنید نیم ساعت قبل از خواب را به طور منظم به مراقبه اختصاص دهید.
 

۳- یک مطلب خسته کننده بخوانید:

بهتر است یک مطلب خسته کننده بخوانید. مثلا کتابی را بردارید و مطالعه کنید. البته نمی‌توانید ایمیلتان هم چک کنید. این کار بیش‌تر مغز شما را فعال نگه می‌دارد.
 
ادامه مطلب

۲۰ درس مهم زندگی که باید قبل از سی سالگی بیاموزید

۲۰ درس مهم زندگی که باید قبل از سی سالگی بیاموزید

کورا (Quora) یک سایت و شبکه اجتماعی است که کاربران از آن برای به اشتراک گذاشتن دانش و آگاهی خود استفاده می‌کنند. در یکی از پرسش‌وپاسخ‌هایی که در این وبسایت منتشر شده، مکس لوکومینسکی که در زمینه بهره‌وری از زندگی فعالیت می‌کند، ۲۰ درس مهم که باید قبل از ۳۰ سالگی بیاموزیم را شرح داده‌است. با هم این نکات را مرور می‌کنیم:

۱- زندگی از همین الان شروع شده‌است:
زمان حال مانند نرم‌افزارهای کامپیوتری دارای یک نسخه آزمایشی برای سعی و خطا نیست. هر تصمیم شما اهمیت دارد و روی آینده‌تان تاثیر می‌گذارد.

۲- دوستان آنلاین شما واقعی نیستند:
متاسفانه این یک حقیقت است. بسیاری از آن‌ها به زندگی‌تان هیچ اهمیتی نمی‌دهند و به شما کمکی نخواهند‌کرد.

۳- اگر عاشق شدید، منتظر یک شکست عشقی هم باشید:
اتفاقی سخت و زجرآور که ممکن است رخ دهد.

۴- یادگیری شما با پایان تحصیلات‌تان تمام نمی‌شود:
یادگیری اصل حیاتی زندگی است. اگر می‌خواهید از بقیه عقب نمانید، به آموختن ادامه دهید.

۵- اعضای خانواده شما مهم‌ترین افراد زندگی‌تان هستند:
اعضای خانواده تنها کسانی هستند که به شما اهمیت می‌دهند. به آن‌ها احترام بگذارید و برایشان اهمیت قائل شوید.

۶- ضعف‌های شما اهمیت ندارند:
یاد بگیرید که آن‌ها را بپذیرید. تنها چیزی که اهمیت دارد قدرت شماست. آن‌ها را تقویت کنید.

۷- رسیدن به اهداف بزرگ ممکن است سال‌ها طول بکشد:
انتظار نداشته‌باشید که یک شبه راه صد ساله را طی کنید. شاید رسیدن به اهداف‌تان بیش‌تر از آنچه فکر می‌کنید، طول ‌بکشد.

۸- برای رسیدن به موفقیت باید سختی کشید:
تقریبا هیچ پیشرفتی بدون تلاش و کشیدن سختی به دست نمی‌آید. اگر همیشه در وضعیت آرامش و راحتی بمانیم، نباید انتظار رشد و موفقیت داشته باشیم. بنابراین بپذیرید که در فرایند پیشرفت، روند آسایش‌تان مختل ‌شود. اما سعی کنید به آن عادت کنید و با وجود سختی‌ها ادامه دهید.

۹- روابط از دست رفته ارزش ادامه دادن ندارند:
اگر نمی‌توانید چیزی را تغییر دهید، وقت‌تان را صرف آن نکنید. آن‌ها را رها کنید و به زندگی ادامه دهید.

۱۰- زندگی پر از بی‌عدالتی است:
ممکن است در طول زندگی خود با بی‌عدالتی‌های زیادی روبه رو شوید.

۱۱- شانس متعلق به کسانی است که سخت کار می‌کنند:
اگر یک جا بشینیم و حرکتی نکنیم، نباید انتظار داشته باشیم شانس در خانه‌مان را بزند. استمرار و سخت کار کردن تنها پیش‌نیازهای شانس هستند.

۱۲- کار امروز را به فردا مسپار:
اگر می‌خواهید کاری را انجام دهید، همین الان آن را شروع کنید. برای یک زمان بهتر صبر نکنید. هیچ زمان بهتری وجود ندارد.

۱۳- شما نمی‌توانید همه‌جا باشید و هرچه می‌خواهید داشته‌باشید:
یاد بگیرید که انتخاب های درستی بکنید و به اولویت‌هایتان متعهد باشید.

۱۴- هر انسانی در زندگی شما قابل ستایش است:
به همه افراد احترام بگذارید.

۱۵- بهترین سرمایه‌گذاری شما در زندگی روی احساسات و تجربه‌هایتان است:
ماشین‌ها و خانه‌های گران قیمت معیار‌های سنتی موفقیت هستند و امروزه دیگر اهمیتی ندارند. احساسات، خاطره‌ها، تجربه‌ها، دانش و آگاهی چیزهایی هستند که واقعا اهمیت دارند.

۱۶- وقتی می‌گویید بعدا این کار را انجام ‌خواهم‌ داد یعنی هیچ گاه انجام نخواهم داد:
کار‌ها را به آینده موکول نکنید، در لحظه زندگی کنید.

۱۷- موفقیت یعنی استقامت:
هیچ وقت جا نزنید. به رویا‌هایتان متعهد باشید. شاید رسیدن به آن‌ها سخت باشد، اما اهداف شما ارزش تلاش کردن دارند.

۱۸- ورزش منظم در برنامه زندگی حیاتی است:
از بدن و سلامت خود مراقبت کنید. به طور مرتب ورزش کنید و مطمئن باشید از سلامت بدنی خوبی برخوردار هستید.

۱۹- شکست‌های شما مهم نیستند:
فقط موفقیت‌های شما اهمیت دارند. بنابراین از شکست نترسید.

۲۰- هیچ کس به شما کمک نخواهد کرد:
فقط خودتان می‌توانید به خودتان کمک کنید.

ادامه مطلب

چگونه بدون داشتن استودیو، «کیفیت صدای» آموزش مجازی‌مان را بهتر کنیم؟

چگونه بدون داشتن استودیو، «کیفیت صدای» آموزش مجازی‌مان را بهتر کنیم؟

بسیاری از معلمین و اساتید دارای امکانات ضبط حرفه‌ای و استودیوی آکوستیک نیستند. برخی از مشکلات ضبط را می‌توان توسط نرم‌افزارهای ویرایش صدا برطرف نمود، اما کار کردن با آنها نیاز به آموزش و صرف نسبتا زیادی دارد.

در این ویدیوی کوتاه با راهکاری ساده و سریع (کار با نرم افزار iZotope RX8) آشنا می‌شوید، که می‌توانید به سرعت و با کمترین دانش فنی، کیفیت صدای برنامه آموزشی یا پادکست‌تان را افزایش دهید.

ادامه مطلب

۶ نکته ساده برای افزایش کیفیت فیلمبرداری محتوای آموزشی با تلفن همراه

۶ نکته ساده برای افزایش کیفیت فیلمبرداری محتوای آموزشی با تلفن همراه

ویروس کرونا سبب شده که تقریبا تمام معلم‌ها و اساتید به راهکارهای آموزش مجازی رو بیاورند و البته همه ما دارای تجهیزات تصویربرداری حرفه‌ای نیستیم و خیلی اوقات مجبوریم با یک تلفن هوشمند ارزان‌قیمت محتوای آموزشی خودمان را بسازیم.

خبر خوب این است که برای ساخت یک آموزش مجازی خوب، لزوما نباید تجهیزات حرفه‌ای و گران‌قیمت داشته باشیم. در «بزرگراه» تلاش می‌کنیم به بیان نکات و ترفند‌هایی بپردازیم که به افزایش کیفیت آموزش مجازی شما کمک می‌کنند و در این مطلب نیز به بیان ۶ نکته ساده اما کاربردی برای افزایش کیفیت فیلمبرداری با تلفن همراه پرداخته‌ایم:


۱- لطفا به صورت عمودی (vertical) فیلمبرداری نکنید!

بعضی اوقات به این نکته توجه نمی‌شود و فیلم آموزشی‌مان‌ را در وضعیت عمودی فیلمبرداری می‌کنیم. اما لطفا توجه کنیم که تقریبا تمام نمایشگرهای کامپیوترها و تبلت‌ها به صورت افقی طراحی شده‌اند. تلفن‌های همراه نیز امکان چرخیدن در وضعیت افقی را دارند و در این وضعیت اطلاعات بیشتری به کاربر قابل نمایش خواهد بود.

تنها کاری که برای پیشگیری از این مشکل باید انجام بدهید این است که هنگام شروع فیلمبرداری تلفن‌تان را در وضعیت افقی قرار دهید!


۲- از سه‌پایه استفاده کنید

این روزها انواع و اقسام سه‌پایه‌های ارزان قیمت و ساده برای تلفن همراه در بازار وجود دارد و استفاده از آنها کیفیت فیلم شما را به طور قابل ملاحظه‌ای بیشتر می‌کند. فیلمبرداری روی دست باعث می‌شود فیلم آموزشی شما حس غیرحرفه‌ای بودن پیدا کند (مگر اینکه عمدا و برای شرایط خاصی بخواهید اینگونه فیلمبرداری کنید) و ضمنا تمرکز دانشجو را هم کاهش می‌دهد.

ضمنا اگر از قبل سه‌پایه عکاسی دارید، می‌توانید با خرید یک مبدل بسیار ارزان امکان نصب تلفن را روی آن فراهم کنید.


۳- از زوم دیجیتال استفاده نکنید

اکثر تلفن‌های همراه امکان زوم کردن روی تصاویر را هنگام عکاسی یا فیلمبرداری فراهم می‌کنند. اما اکثر این زوم‌ها از نوع «دیجیتال» هستند و در واقع با ترفند‌های نرم‌افزاری است و در عمل کیفیت تصویر شما را کاهش می‌دهد. اگر برایتان امکان دارد تلفن همراه را به سوژه نزدیک‌تر کنید و این بهترین راهکار است. البته برخی تلفن‌های هوشمند نیز دارای زوم «اپتیکال» هستند که در این صورت کیفیت کاهش پیدا نمی‌کند. اما قبل از آن از نوع زوم تلفن‌همراهتان اطمینان حاصل کنید.

۴- فوکوس روی سوژه فراموش نشود

در فیلم‌ها و عکس‌های آماتور این مشکل را زیاد می‌بینیم که سوژه اصلی به صورت محو و تار دیده می‌شود! چرا که دوربین روی آن «فوکوس» نکرده است. لطفا به این نکته مهم توجه داشته باشید که دوربین تلفن همراه نمی‌تواند همزمان همه اجزای داخل کادر تصویر را به صورت واضح و شفاف نشان دهد و با توجه به عمق میدان، برخی از آنها شفاف و برخی محو و تار دیده می‌شوند. بنابراین مهم است که سوژه اصلی را در فوکوس قرار دهیم.

اغلب تلفن‌های همراه به شما اجازه می‌دهند که با زدن انگشت روی نمایشگر (تپ کردن) سوژه را در فوکوس قرار دهید. در این شرایط معمولا یک مربع روی سوژه ظاهر می‌شود.


۵- کیفیت بهتر با نور خوب و زاویه صحیح

تلفن‌های هوشمند طی سال‌های گذشته در فیلمبرداری با نور کم پیشرفت‌های خیره‌کننده‌ای داشته اند. اما در هر صورت سنسور کوچک‌ آنها باعث می‌شود که «نور کم» مهم‌ترین نقطه ضعف آنها باشد. بنابراین تا جایی که می‌توانید نور محیط را بیشتر کنید و تاثیر آن را روی افزایش کیفیت فیلم ببینید.

ضمنا فراموش نکنید منبع نور نباید در پشت سر سوژه شما قرار داشته باشد. وگرنه چهره شما تیره شده و پشت سرتان بسیار روشن خواهد شد.

۶- به سوژه نزدیک‌تر شوید!

این مورد آخر به نظر یک توصیه کلی می‌آید. اما باور کنید جواب می‌دهد! ما معمولا عادت داریم فاصله دوربین را بیش از حد دور قرار میدهیم. دوربین را کمی نزدیک‌تر بیاورید و ببینید که چقدر کادر شما بهتر می‌شود.

 

 

ادامه مطلب

«مدت زمان» بهینه برای آموزش مجازی و راهکارهای بهبود آن

«مدت زمان» بهینه برای آموزش مجازی و راهکارهای بهبود آن

«کلاس‌های زنده» و «ویدیوهای از پیش ضبط شده» دو بخش کلیدی آموزش مجازی را تشکیل می‌دهند. می‌دانید که در تولید محتوای آموزشی باید نکات متعددی را مد نظر قرار دهیم که بیان همه آنها از حوصله یک مطلب خارج است. اما اینجا قصد داریم به یکی از مهم‌ترین‌ آنها یعنی «مدت زمان» برنامه آموزشی بپردازیم.


هر چه کوتاه‌تر بهتر!

شاید دانستن همین یک نکته برای گرفتن مفهوم کلی این مطلب کفایت کند، اما بیایید کمی بیشتر در این مورد صحبت کنیم: برای داشتن یک آموزش مجازی موثر، بهتر است هر ویدیو یا مبحث آموزشی را در کمتر از ۱۵ الی ۲۰ دقیقه (حتی اگر با موضوع شما سازگاری دارد ۵ الی ۶ دقیقه) ارایه کنیم و اگر مبحث ما در این زمان کامل نمی‌شود، آن را به چند بخش کوتاه‌تر تقسیم کنیم.


کمی زحمت بیشتری دارد، اما ارزشش را دارد

بسیاری از معلمین و اساتید به برگزاری برنامه‌های آموزشی طولانی تمایل دارند. البته علت آن نیز واضح است: تقسیم‌بندی یک مبحث آموزشی به سرفصل‌های کوتاه‌تر، نیاز به صرف زمان و انرژی بیشتری دارد. ضمن اینکه بیشتر تجربیات ما به عنوان مدرس، در کلاس‌های حضوری بوده که در آن دانشجو‌ها تمرکز بسیار بیشتری دارند و استاد کنترل کاملی بر محیط دارد. به همین خاطر کوتاه‌ کردن مباحث آموزشی در نظر برخی از اساتید اهمیت زیادی ندارد. اما وقتی که این کار را انجام بدهید، به‌سرعت تاثیرش را روی دانشجویان‌تان ملاحظه می‌کنید.

چرا در آموزش مجازی باید زمان آموزش را تا حد ممکن کوتاه کنیم؟

به هزار و یک دلیل! اما مهم‌ترین آنها به این شرح است:
- «بازه تمرکز» افراد، هنگامی که با آموزش مجازی سروکار دارند کوتاه‌تر از کلاس حضوری است. برای مثال درصد قابل توجهی از کاربران از تلفن هوشمند برای حضور در برنامه‌های آموزش مجازی استفاده می‌کنند و همزمان نوتیفیکیشن‌های متعددی از اپلیکیشن‌های گوناگون دریافت می‌کنند که باعث حواس‌پرتی کاربر می‌شود. در همین رابطه این مقاله بزرگراه را هم مطالعه کنید: نوتیفیکیشن‌ها چگونه مغز ما را پریشان می‌کنند؟
- شرایط شرکت در آموزش مجازی معمولا متغییر است. ممکن است دانشجو در اتوبوس مشغول دیدن ویدیوی آموزشی شما باشد. ممکن است در خانه یکی از اعضای خانواده تمرکز شرکت‌کننده را بر هم بزند. سناریوهای مختفی وجود دارند که همگی باعث می‌شوند کاربر آموزش مجازی امکان تمرکز طولانی مدت روی یک مبحث را نداشته باشد.
- استفاده از شبکه‌های اجتماعی سبب شده که اکثر کاربران تمرکز پایینی داشته باشند. شبکه‌های اجتماعی کاربران را به مطالب کوتاه و لذت‌بخش عادت داده‌اند و تحقیقات متعددی اثرات مخرب آنها را نشان داده. این روزها بسیاری از افراد توانایی مطالعه یک کتاب کامل را از دست داده‌اند و اصولا مطالعه برای بسیاری از افراد تبدیل به یک موضوع کسل‌کننده شده. شما در نقش یک مدرس باید با پست‌های جذاب شبکه‌های اجتماعی رقابت کنید تا بتوانید «علم واقعی» را به مخاطب‌تان برسانید.
- زمان طولانی آموزش، به معنی حجم بالاتر فایل خواهد بود و در صورت نیاز به دانلود، برخی کاربران را با محدودیت مواجه خواهد کرد. البته ما در «بزرگراه» این امکان را فراهم کرده‌ایم که فایل‌ها به صورت استریم پخش شوند و بنابراین کاربران نیاز به دانلود کامل فایل جهت مشاهده نخواهند داشت و سرعت و کیفیت ویدیو بسته به سرعت اینترنت کاربر، به صورت خودکار تنظیم می‌شود.
- یکی از مزایای آموزش مجازی، امکان مشاهده مجدد و مرور مباحث است. با تقسیم‌بندی مبحث به چند بخش مجزا به دانشجویان این امکان را می‌دهید که راحت‌تر مباحث مورد نظرش را پیدا و آنها را مرور کند.

 

راهکارهای پیشنهادی:

به عنوان معلم یا استاد با اعمال این ۳ مورد می‌توانید کیفیت آموزش مجازی‌تان را به طور قابل توجهی افزایش دهید:

۱- مباحث آموزشی را به سرفصل‌های کوتاه‌تر ۱۵ الی ۲۰ دقیقه‌ای تقسیم کنید. باور کنید انجامش کار آسانی است و وقت‌ زیادی از شما نخواهد گرفت. برای مثال اگر از پاورپوینت استفاده می‌کنید، به ازای هر ۱۵ دقیقه تدریس و در پایان هم مبحث، یک اسلاید خالی قرار بدهید تا تقسیم‌بندی موضوع به مباحث کوتاه‌تر را فراموش نکنید.
۲- اگر آموزش شما به صورت ویدیو‌یی ضبط شده، آن را به چند فایل کوتاه‌تر بشکنید. برای مثال دوره «آشنایی با اصول برگزاری کلاس آنلاین، وبینار و جلسات مجازی» را ملاحضه کنید. کل مبحث آموزشی این دوره حدود ۳۰ دقیقه است. اما ما آن را به شش ویدیوی کوتاه (شش درس) تقسیم کرده‌ایم:

۳- اگر آموزش شما به صورت کلاس زنده است، پس از هر مبحث کوتاه به شرکت‌کنندگان اجازه بحث و گفتگو بدهید، اجازه دهید پرسش‌هایشان را مطرح کنند یا یک استراحت کوتاه به آنها بدهید و یا یک کار عملی برایشان تدارک ببینید.

نکته: به همین مطلب نگاه کنید، ما آن را با «میان‌تیتر‌ها» به چند بخش کوتاه‌تر تقسیم‌ کرده‌ایم تا مطالعه‌ آن راحت‌تر باشد.

ادامه مطلب

می‌خواهید کلاس آنلاین خودتان را راه اندازی کنید؟

می‌خواهید کلاس آنلاین خودتان را راه اندازی کنید؟

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و ثبت سفارش، لطفا فرم تماس را پر نمایید،

در اولین فرصت با شما تماس خواهیم گرفت. 

 

 

ادامه مطلب