بزرگـــــراه

چگونه «کیفیت» اتصال اینترنت‌مان را بررسی کنیم؟

چگونه «کیفیت» اتصال اینترنت‌مان را بررسی کنیم؟

آیا کیفیت اینترنت شما برای شرکت در یک کلاس یا وبینار مجازی به اندازه کافی خوب است؟ بسیاری از افراد سرعت دانلود یا آپلود اینترنت‌شان را معیاری برای خوب بودن اینترنت در نظر می‌گیرند. در حالی که داستان در مورد برنامه‌های زنده متفاوت است.

به همین خاطر ضروری است که با دو فاکتور مهم دیگر در کیفیت اتصال به اینترنت آشنا شوید.


۱- زمان پاسخ یا latency در شبکه:

به معنی مدت‌ زمانی است که طول می‌کشد تا یک درخواست (مثلا صدای شما) از مبدا به مقصد ارسال شود. latency به معنی تاخیری است که هنگام ارسال درخواست و دریافت پاسخ اتفاق می‌افتد و از جنس زمان است. این موضوع با اسم «پینگ» هم شناخته می‌شود

چه عددی برای زمان پاسخ (پینگ) مناسب است؟
بهتر است این عدد زیر ۱۰۰ میلی‌ثانیه باشد. اگر بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی‌ثانیه باشد، در محدوده زرد قرار دارید و در صورتی که بالای ۲۰۰ میلی‌ثانیه باشد در محدوده قرمز هستید و احتمالا برای ارتباط زنده با مشکل مواجه خواهید شد.

۲- جیتر (jitter):

اطلاعات در اینترنت به صورت «بسته‌های کوچک» منتقل می‌شوند. مثلا یک تصویر برای انتقال در اینترنت، در کامپیوتر مبدا به ده‌ها قطعه بسیار کوچک شکسته شده و در مقصد مجددا سرهم می‌شود. این فرایند در مورد انتقال همه نوع اطلاعات شامل متن، صدا و ویدیو هم صدق می‌کند. هنگام پخش زنده، بسیار مهم است که این قطعات «با نظم» به دست گیرنده برسند. جیتر به معنی تغییرات زمانی در انتقال بسته‌های اطلاعاتی است. در واقع هنگامی که latency متغییر بشود ما با جیتر مواجه هستیم. اگر زمان جیتر بالا برود در مشاهده صدا و تصویر اختلال ایجاد می‌شود و مثلا ممکن است صدا به صورت پس و پیش شنیده شود.

چه عددی برای جیتر مناسب است؟
بهتر است که عدد جیتر زیر ۳۵ باشد.

 

چگونه پینگ و جیتر را اندازه بگیریم؟

وب‌سایت‌هایی که سرعت اینترنت را اندازه‌گیری می‌کنند، معمولا این دو فاکتور را هم محاسبه می‌کنند. برای مثال:

- تست سرعت کلودفیلر (مناسب برای تست سرعت کلی اینترنت)
- سایت اسپیدچک (به خاطر وجود سرورها در داخل ایران برای تست داخلی مناسب است)

اگر سرورهای کلاس یا جلسه آنلاین شما در داخل ایران است، نتایج سایت اسپیدچک دقیق‌تر است و اگر از نرم‌افزارهایی مانند اسکایپ و زوم برای جلسه‌تان استفاده می‌کنید، تست کلودفلیر مناسب‌تر خواهد بود.

آیا این اعداد دقیق هستند؟
کیفیت اتصال شما در ساعات مختلف متغییر است و به عوامل متفاوتی بستگی دارد. برای همین ممکن است با هر بار تست، نتایج نسبتا متفاوتی دریافت کنید. برای اطمینان بیشتر، می‌توانید تست را چند بار تکرار کنید و میانگین آن را در نظر بگیرید. ضمنا توجه کنید که ممکن است کیفیت اتصال شما پایدار نباشد. بنابراین در طول برگزاری کلاس اگر دچار اختلال شدید، با یک تست سریع می‌توانید وضعیت پینگ (زمان پاسخ) و جیتر را بررسی کنید و در صورت نیاز از یک سرویس‌دهنده دیگر اینترنت استفاده کنید.


چند توصیه برای داشتن کیفیت بهتر هنگام کلاس آنلاین یا جلسه مجازی:

- اپلیکیشن‌ و برنامه‌های اضافی را ببندید (ممکن است در پس زمینه مشغول استفاده از اینترنت باشند).
- وی‌پی‌ان را قطع کنید.
- اتصال با کابل به مودم معمولا نسبت به وای‌فای باعث کاهش پینگ و جیتر می‌شود.
- در صورت اتصال بی‌سیم به اینترنت، سعی کنید در مکانی نزدیک به روتر (مودم) قرار بگیرید.
- ممکن است فرد دیگری که به مودم مشترک شما متصل است، در حال دانلود باشد و این موضوع هم در برخی مودم‌ها باعث افت کیفیت دیگر کاربران متصل به اینترنت می‌شود.

تگ ها: سرعت کیفیت اینترنت پینگ تاخیر شبکه جیتر jitter کلاس زنده
اشتراک‌گذاری:
۱۳۵

نظرات (۰)

نظر بدهید

آخرین مقالات