بزرگـــــراه

آخـریــن مطالب

تاثیر وقت آزاد بر کاهش حس سلامت و خوشحالی

تاثیر وقت آزاد بر کاهش حس سلامت و خوشحالی

احتمالا این موضوع را زیاد شنیده‌ایم که فشار کاری زیاد برای سلامت‌‌مان خوب نیست. اما حالا نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد که بیکاری و داشتن اوقات فراغت زیاد هم تاثیر نسبتا مشابهی دارد!

این بررسی که روی بیش از ۳۵۰۰۰ نفر انجام شده نشان می‌دهد بیکاری باعث می‌شود شخص احساس «مفید‌نبودن» و «بی‌هدفی» داشته باشد و همین موضوع به احساس سلامت و شادی وی آسیب می‌زند.

بر این اساس، اگر اوقات فراغت ما تا ۲ ساعت در روز افزایش پیدا کند باعث می‌شود میزان رضایت و سلامت شخصی‌مان (subjective well-being) افزایش پیدا کند. اما اگر میزان اوقات فراغت از ۵ ساعت در روز بیشتر شود، این حس افت پیدا می‌کند.

به همین خاطر محققان پیشنهاد می‌کنند بین ساعات فعالیت و بیکاری‌مان تعادل ایجاد کرده و در روزهای تعطیلی نیز به‌‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم تا با انجام برخی‌ کارهای مفید، به افزایش حس بهره‌وری مان کمک کنیم.

 

منبع

 

ادامه مطلب

تاثیر «آموزش در خانه» بر پیشرفت تحصیلی و رشد اجتماعی کودکان

تاثیر «آموزش در خانه» بر پیشرفت تحصیلی و رشد اجتماعی کودکان

در طول همه گیری کووید۱۹ تعداد کودکانی که تحت آموزش خانگی هستند بطور چشمگیری افزایش یافته است. بسیاری از والدین ممکن است نگران باشند که آیا آموزش خانگی می تواند بر پیشرفت تحصیلی و رشد اجتماعی فرزندشان تاثیر بگذارد؟

تعریف «آموزش در خانه»: ابتدا لازم است با مفهوم آموزش در خانه آشنا شویم. مدرسه در منزل یا آموزش در خانه عبارت است از آموزش به کودکان که در داخل خانه صورت می‌گیرد. این آموزش غالباً توسط والدین یا معلم خصوصی به صورت حضوری یا مجازی انجام می‌شود. در بسیاری از کشورها، تدریس در خانه، به معنای امروزی آن، به‌عنوان جایگزینی برای شرکت در مدارس دولتی و خصوصی تلقی شده و یک گزینه قانونی برای والدین به شمار می‌رود.

جالب است بدانید که در حال حاضر حدود ۵ میلیون نفر (تقریبا ۹ درصد) کودکان سن مدرسه در آمریکا به این روش آموزش می‌بیننند و به کلی از آموزش رسمی مدارس (حتی آموزش مجازی مدارس) خارج هستند.

در این مطالب به جمع‌بندی نتایج برخی از مهم‌ترین تحقیقات علمی انجام شده در این رابطه پرداخته می‌شود (لیست کامل منابع در سایت بزرگراه).

 

عملکرد تحصیلی

در بیشتر مطالعات، دانش آموزانی که تحت آموزش خانگی بوده اند در مقایسه با کودکان مدارس عمومی، در آزمون مهارت‌های تحصیلی نمره بالاتری داشته اند.

 

مهارت‌های اجتماعی

نتایج تحقیقات در مورد مهارت های اجتماعی متنوع بوده است. برخی مطالعات هیچ تفاوتی در مهارت های اجتماعی بین کودکان آموزش خانگی در مقایسه با مدارس معمولی نشان نداده اند. برخی مطالعات هم نشان داده اند که کودکان های تحت تعلیم و تربیت در خانه از نظر توانایی های اجتماعی نمره بالاتری دارند و برخی دیگر نیز دریافتند که کودکان آموزش دیده در خانه از مهارت های اجتماعی پایین تری برخوردارند.

 

موفقیت بلند مدت

مطالعات نشان می دهند كودكان تحت «آموزش در خانه» از میانگین موفقیت بالاتری نسبت به کودکان مدارس برخوردارند. در برخی مطالعات اما هیچ تفاوتی بین دانشجویان تحصیل کرده در خانه و مدارس معمولی در میزان فارغ التحصیلی از دانشگاه پیدا نشده است.

لازم به ذکر است این تفاسیر دارای این محدودیت هستند که خانواده ها در آموزش خانگی با خانواده هایی که به نوع دیگری تحصیل کرده اند ممکن است متفاوت باشند - به عنوان مثال ، ممکن است والدینی درآمد یا تحصیلات بیشتری داشته باشند که به احتمال زیاد در نتایج تحصیلی کودک تاثیر دارد. بنابراین نمی‌توانیم نتیجه بگیریم که آموزش خانگی نمرات آزمون کودکان را بهبود می بخشد. زیرا کودکانی که در خانه آموزش دیده اند، ممکن است مادران تحصیل کرده داشته باشند. لذا اینجا «سطح تحصیلات مادر» موجب کسب نمرات بالاتر در آزمون پیشرفت تحصیلی می شود نه خود آموزش خانگی.


زهره عابدینی
کارشناس ارشد روان شناسی

 

منابع:

psychologytoday

Almasoud, S., & Fowler, S. R. (2016). The difference in the academic achievements of homeschooled and non-homeschooled students. Home School Researcher, 32(1), 1-4.

Cogan, M. F. (2010). Exploring academic outcomes of homeschooled students. Journal of College Admission, 208, 18-25.

Coleman, R. E. (2014). The homeschool math gap: The data. Coalition for Responsible Home Education.

Drenovsky, C. K., & Cohen, I. (2012). The impact of homeschooling on the adjustment of college students. International Social Science Review, 87(1/2), 19-34.

Kunzman, R., & Gaither, M. (2020). Homeschooling: An updated comprehensive survey of the research. Other Education, 9(1), 253-336.

Martin-Chang, S., Gould, O. N., & Meuse, R. E. (2011). The impact of schooling on academic achievement: Evidence from homeschooled and traditionally schooled students. Canadian Journal of Behavioural Science/Revue Canadienne Des Sciences du Comportement, 43(3), 195.

McKinley, M. J., Asaro, J. N., Bergin, J., D'Auria, N., & Gagnon, K. E. (2007). Social Skills and Satisfaction with Social Relationships in Home-Schooled, Private-Schooled, and Public-Schooled Children. Online Submission, 17(3), 1-6.

Medlin, R. G. (2006). Homeschooled Children's Social Skills. Online Submission, 17(1), 1-8.

Montes, G. (2006). Do Parental Reasons to Homeschool Vary by Grade? Evidence from the National Household Education Survey, 2001. Online Submission, 16(4), 11-17.

Montes, G. (2015). The social and emotional health of homeschooled students in the United States: A population-based comparison with publicly schooled students based on the national survey of children’s health, 2007. Home School Researcher, 31(1), 1-9.

Pearlman-Avnion, S., & Grayevsky, M. (2019). Homeschooling, civics, and socialization: The case of Israel. Education and Urban Society, 51(7), 970-988.

Ray, B. D. (2017). A systematic review of the empirical research on selected aspects of homeschooling as a school choice. Journal of School Choice, 11(4), 604-621.

Redford, J., Battle, D., & Bielick, S. (2017, April). Homeschooling in the United States: 2012. Washington, DC: National Center for Education Statistics, Institute of Education Sciences, U.S. Department of Education. Retrieved August 1, 2017, from. (NCES 2016-096.REV) https://nces.ed.gov/pubsearch/pubsinfo.asp?pubid=2016096rev

Sikkink, D., & Skiles, S. (2015). Homeschooling and young adult outcomes: Evidence from the 2011 and 2014 Cardus Education Survey. The Cardus Religious Schools Initiative.

ادامه مطلب

ابتلای نیمی از دانش‌آموزان یک کلاس به کووید۱۹ توسط معلم

ابتلای نیمی از دانش‌آموزان یک کلاس به کووید۱۹ توسط معلم

بر اساس نتایج گزارشی که روز جمعه منتشر شده، یک معلم مدرسه در ایالت کالیفرنیای آمریکا تنها با ۲ روز حضور در سر کلاس باعث شده نیمی از دانش‌آموزان به ویروس کرونا آلوده شوند.

بر اساس این گزارش که توسط مرکز کنترل و پیشگیری آمریکا (CDC) منتشر شده، معلم از دریافت واکسن خودداری کرده بوده و در طول تدریس نیز از زدن ماسک خودداری کرده است.

نتیجه دو روز تدریس این معلم، آلودگی ۱۲ نفر از ۲۴ دانش‌آموز حاضر در کلاس بوده است. ضمنا در ادامه نیز مشخص شده که تاکنون ۴ نفر از والدین این کودکان نیز به ویروس کرونا (از نوع دلتا) مبتلا شده‌اند.

خود معلم دارای علائم خفیف مانند گرفتگی و احساس خستگی بوده و آن را به حساسیت فصلی تعبیر کرده‌ است.

بیشتر کودکانی که به ویروس آلوده شده بودند، در ردیف‌های جلویی کلاس نشسته ‌بودند اما عده‌ای از کودکان ردیف‌های انتهایی نیز مبتلا شده‌اند (تصویر ضمیمه).

جالب اینجاست که این آلودگی در حالی صورت گرفته که بیشتر از ۷۲ درصد جمعیت بزرگسالان این ایالت به صورت کامل واکسینه شده‌اند.

این نوع گزارش‌ها بار دیگر اهمیت واکسیناسیون کامل و همینطور رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی را نشان می‌دهد.

 

منبع

ادامه مطلب

۳ اشتباه رایج تدریس آنلاین در کلاس‌های مجازی و وبینار‌های ایران

۳ اشتباه رایج تدریس آنلاین در کلاس‌های مجازی و وبینار‌های ایران

همه‌گیری کووید۱۹ باعث شده اغلب کلاس‌های آموزشی به صورت آنلاین برگزار شوند. هر ماه صدها کلاس آنلاین نیز در زیرساخت‌های بزرگراه برگزار می‌شود و تیم پشتیبانی ما تلاش می‌کند تجربه‌ای خوب در اختیار مدرسین، دانشجویان و دانش‌آموزان قرار دهد.

برگزاری هزاران کلاس و وبینار آموزشی، به ما نشان داده که اساتید عزیز تلاش زیادی می‌کنند تا مطالب آموزشی را به بهترین نحو ممکن در اختیار شرکت‌کنندگان قرار دهند. اما در عین حال برخی اوقات، کاستی‌ها و مشکلاتی هم دیده می‌شود که باعث می‌شود کلاس آنلاین بیشترین بهره‌وری ممکن را نداشته باشد.

مشاهدات ما نشان می‌دهد که سه مشکل بیشتر از بقیه در وبینارها مشاهده می‌شود که آنها را با شما به‌اشتراک می‌گذاریم:

طراحی نامناسب اسلاید‌ها

بررسی‌های بزرگراه نشان می‌دهد که بیشتر از ۸۰ درصد شرکت‌کنندگان با تلفن همراه‌شان به کلاس آنلاین مراجعه می‌کنند. این نکته مهمی است که توسط برخی اساتید مورد توجه قرار نمی‌گیرد. نمایشگرهای تلفن همراه کوچک هستند و باید هنگام طراحی اسلاید‌ها، متن‌ها و تصاویر را در اندازه بزرگ‌تر انتخاب کرد تا به خوبی روی تلفن‌همراه قابل مشاهده باشند.

کافی است فونت نوشته‌ها را بیشتر کنیم، تعداد خطوط متن را تا حد ممکن کمتر کنیم و در هر اسلاید از محتوای کمتر و تصاویر بزرگ‌تر استفاده کنیم تا شرکت‌کنندگان به راحتی محتوای آموزشی‌مان‌ را مشاهده کنند.


تعامل پایین با شرکت‌کنندگان

کلاس‌های مجازی مزایای زیادی دارند، در عین‌ حال تمرکز شرکت‌کنندگان در آنها نسبت به کلاس حضوری کمتر است. چون دانشجو و دانش‌آموز در محیط آموزشی فیزیکی حضور ندارند. به همین خاطر روش تدریس مجازی باید نسبت به کلاس حضوری با تعامل بیشتری همراه باشد. یکی از بزرگ‌ترین مشکلات کلاس‌های مجازی فعلی، این است که برخی مدرسین مشابه کلاس حضور به تدریس می‌پردازند.

جهت رفع این مشکل، کافی است تدریس خودمان را به گونه‌ای طراحی کنیم که تعامل بیشتری با شرکت‌کنندگان داشته باشیم. پرسیدن سوال از شرکت‌کنندگان و درگیر کردن آنها در محتوای آموزشی کمک زیادی می‌کند. ضمن اینکه داخل کلاس آنلاین امکانات متنوعی برای برگزاری نظرسنجی و کوئیز وجود دارد که تعامل را به طور قابل توجهی بالا می‌برد و شرکت‌کنندگان نیز از آنها استقبال می‌کنند. ابزارهایی مانند وایت‌برد مجازی نیز به تنوع تدریس کمک زیادی می‌کند.


کیفیت کم میکروفون و صدا

این یک مشکل فنی است اما باورتان نمی‌شود چقدر آن را در کلاس‌های آنلاین مشاهده می‌کنیم. در تدریس آنلاین صدا اهمیت بسیار زیادی دارد و قبلا در دوره «آشنایی با اصول برگزاری کلاس آنلاین، وبینار و جلسات مجازی» هم به آن پرداخته‌ایم. در کشور ما هم به خاطر محدودیت‌های سرعت اینترنت، در اغلب کلاس‌ها امکان استفاده از وب‌کم وجود ندارد و همین موضوع اهمیت صدا را دو‌چندان می‌کند. اما این موضوع توسط مدرسین زیادی نادیده گرفته می‌شود.

لطفا به این نکته توجه داشته باشیم که میکروفون داخلی لپ‌تاپ و کامپیوتر اغلب از کیفیت مناسبی برخوردار نیست. خیلی اوقات با تهیه یک هدست یا هندزفری موبایلی می‌توان کیفیت صدا را به طور قابل توجهی افزایش داد. در عین حال اگر حجم تدریس آنلاین شما زیاد است، شاید بد نباشد که یک میکروفون بهتر از نوع USB تهیه کنید.


و یک چیز دیگر: اختلال در اینترنت مدرس

کنترل این مورد در اختیار استاد نیست و به همین خاطر آن را در فهرست بالا نیاورده‌ایم. اما متاسفانه در کشور ما اختلال و کندی ناگهانی سرعت اینترنت، زیاد رخ می‌دهد و به همین خاطر کلاس‌های آنلاین نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

با در نظر گرفتن چند نکته می‌توان این مشکل را به حداقل رساند:
- هنگام تدریس از یک اینترنت اختصاصی استفاده کنیم: به‌عنوان مثال اگر از منزل مشغول تدریس هستیم، در طول برگزاری کلاس از دیگر افراد خانواده بخواهیم از اینترنت استفاده نکنند. چون به خاطر محدودیت پهنای باند، ممکن است دچار مشکل بشویم.
- نرم‌افزارهای اضافی را ببندیم: برخی نرم‌افزارهایی که روی کامیپوتر ما باز هستند، ممکن است از اینترنت استفاده کنند و کیفیت را تحت تاثیر قرار دهند.
- یک خط پشتیبان داشته باشیم: گاهی اوقات وجود یک خط دوم اینترنت نجات‌دهنده است و می‌توان در صورت بروز مشکل به سرعت به خط دوم منتقل شد. می‌توانید از اینترنت موبایل‌تان به عنوان خط پشتیبان استفاده کنید. اما اگر زیاد تدریس آنلاین انجام می‌دهید، پیشنهاد می‌کنیم یک خط دوم مجزا از نوع ADSL یا TD-LTE تهیه کنید.


امیدواریم این تجربیات به افزایش کیفیت تدریس اساتید و معلم‌های محترم کمک کند. شما چه موارد را به این لیست اضافه می‌کنید؟

 

 

ادامه مطلب

خبرنامه بزرگراه - مرداد ۱۴۰۰: ارتقای مدیریت نظرات و ارتباط بهتر با مدرسین

خبرنامه بزرگراه - مرداد ۱۴۰۰: ارتقای مدیریت نظرات و ارتباط بهتر با مدرسین

در به‌روز‌ رسانی مرداد ماه ۱۴۰۰، امکانات و بهینه‌سازی‌های مختلفی در بخش نظرات، مدرسین و حضور و غیاب کاربران پیاده‌سازی شد که مهم‌ترین آنها به این شرح است:


منتخب کردن نظرات

با کلیک روی آیکون ستاره می‌توانید یک نظر دریافتی را «منتخب» کنید. نظرات منتخب در صفحه معرفی دوره بالاتر از دیگر نظرات نمایش داده می‌شوند.


مشاهده و مدیریت نظرات منتشر نشده در صفحه «معرفی دوره» برای مدرس و مدیر دوره

تا پیش از این، در پنل مدیریت دوره می‌توانستید نظرات دریافتی را مشاهده و مدیریت کنید. اکنون برای راحتی بیشتر این امکان در صفحه «معرفی دوره» نیز در دسترس مدیر و مدرس قرار گرفته است. امتحان کنید و ببینید انتشار نظرات چقدر ساده و سریع است!


تنظیم وضعیت پیش‌فرض نظرات به ازای هر دوره و کل سایت

اکنون می‌توانید به تفکیک هر دوره یا کل وب‌سایت مشخص کنید که نظرات دریافت شده به صورت پیش‌فرض «منتشر‌شده» باشند یا نیاز به بررسی و تایید شما داشته باشند.

 

ارسال اتوماتیک لینک مشاهده نظرات برای مدرس پس از پایان وبینار

ارتباط متقابل مدرس و دانشجو به افزایش کیفیت آموزش مجازی کمک زیاد می‌کند. به همین خاطر این امکان فراهم شده است که مدرسین وبینار نظرات دریافتی در بخش نظر‌سنجی دوره را به راحتی مشاهده کنند.

پس از اتمام وبینار، سامانه به صورت اتوماتیک یک پیامک با یک لینک اختصاصی برای مدرسین دوره ارسال می‌کند که با کلیک روی آن، نظرات دریافتی از کاربران قابل مشاهده خواهد بود.


امکان اضافه کردن و ویرایش سریع مدرسین دوره از صفحه معرفی دوره

جهت راحتی بیشتر، اکنون از صفحه معرفی دوره نیز می‌توانید به سرعت مدرسین را به دوره یا وبینار‌تان اضافه کنید.

 

اضافه شدن میزان حضور دقیق کاربران در کلاس در خروجی اکسل

حضور و غیاب کاربران همیشه یکی از دغدغه‌های مدرسین و برگزار کنندگان دوره‌ها بوده است. اکنون علاوه بر حضور و غیاب شرکت‌کنندگان، می‌توانید میزان حضور هر کدام از کاربران (به دقیقه) را نیز مشاهده کنید.


دکمه کپی آدرس دوره در صفحه معرفی دوره

امکان به‌اشتراک‌گذاری دوره‌ها و کلاس‌ها از مدت‌ها قبل در بزرگراه وجود داشته است. اما اکنون می‌توانید با کلیک روی این آیکون کوچک، لینک مستقیم دوره‌ را نیز در کلیپ‌برد کپی کرده و برای دیگران ارسال کنید.

امیدواریم امکانات جدید برای سایت آموزش مجازی شما مفید و کاربردی باشند.

 

ادامه مطلب

آموزش کوتاه: چگونه حجم فایل‌های PDF را کم کنیم؟

آموزش کوتاه: چگونه حجم فایل‌های PDF را کم کنیم؟

گاهی اوقات تدریس‌مان را برای استفاده در کلاس مجازی به صورت فایل PDF در می‌آوریم، اما هنگام آپلود متوجه می‌شویم حجم فایل بسیار زیاد است. این موضوع باعث می‌شود هنگام تعویض اسلاید‌ها در کلاس آنلاین با کندی مواجه شویم و شرکت‌کنندگان اسلاید‌ها را با تاخیر زیاد ببینند.

برای رفع این مشکل و فشرده سازی فایل‌های پی‌‌دی‌اف، این ویدیوی یک دقیقه‌ای را از دست ندهید.

ادامه مطلب

چگونه ارتفاع میز و صندلی کار را بر اساس قد خودمان محاسبه کنیم؟

چگونه ارتفاع میز و صندلی کار را بر اساس قد خودمان محاسبه کنیم؟

اگر هر روز ساعات طولانی پشت کامپیوتر و لپ‌تاپ مشغول به کار هستید، باید به سلامتی ستون قفرات، دست‌ها و گردن خود توجه ویژه‌ای داشته باشید و ضروری است که ارتفاع صندلی، میز کار و نمایشگر را به درستی تنظیم کنید.

برای این کار وب سایتی به نام Omni Calculator وجود دارد که کار محاسبه را به راحتی انجام می‌دهد. کافی است قد خوتان را به آن بدهید، تا اندازه‌های مناسب را در اختیارتان قرار دهد.

مشاهده سایت Omni Calculator

نکته: خیلی اوقات می‌توان برای تنظیم ارتفاع، از وسایل ساده کمک گرفت. مثلا می‌توان یک جعبه یا چند کتاب زیر پایه مانیتور قرار داد تا در ارتقاع مناسبی قرار بگیرد.

ادامه مطلب

امکان ایجاد کلاس آنلاین رایگان در بزرگراه

امکان ایجاد کلاس آنلاین رایگان در بزرگراه

بزرگراه این امکان را فراهم کرده که علاقمندان بتوانند کلاس‌ها و وبینار‌های آنلاین خودشان را در ساعات غیر اداری به صورت رایگان برگزار کنند.

 

شرایط برگزاری کلاس آنلاین رایگان:

- ساعات برگزاری: بین ساعت ۱۵ الی ۲۲
- حداکثر ظرفیت کلاس ۵۰ نفر

 

روش برگزاری کلاس آنلاین رایگان:

- ساخت حساب کاربری در بزرگراه
- مراجعه به این صفحه و انتخاب پکیج کلاس رایگان 
- مراجعه به بخش مدیریت دوره‌ها و ساخت کلاس (این بخش بعد از انتخاب پکیج رایگان به منوی کاربری شما اضافه می‌شود)
- انتشار کلاس و ارسال لینک برای شرکت‌کنندگان

 

این امکان در حال حاضر به صورت آزمایشی در دسترس قرار گرفته است. در صورت نیاز به مشاوره یا هرگونه سوال می‌توانید با شماره تلفن: 02128425026 تماس بگیرید.

 

ادامه مطلب

آیا واقعا حافظه من ضعیف است؟ ظرفیت حافظه انسان چقدر است؟

آیا واقعا حافظه من ضعیف است؟ ظرفیت حافظه انسان چقدر است؟

اگر تصور می‌کنید در نگهداری اطلاعات در حافظه‌تان محدودیت دارید، بهتر است بدانید که تخمین زده می‌شود ظرفیت حافظه انسان حدود ۲.۵ میلیون گیگابایت (معادل دو و نیم پتابایت) است. در واقع میزان اطلاعاتی که در مغز انسان قابل ذخیره است، از تعداد دانه‌های شن موجود در تمام سواحل و بیابان‌های دنیا بیشتر است!

بنابراین توجه کنید که ما مشکل «کمبود ظرفیت» حافظه نداریم و در واقع عبارت «ضعیف‌بودن حافظه» در عمل صحیح نیست. مشکل ما در فرایند ذخیره سازی اطلاعات در مغز و همینطور به یادآوردن آنها است.

یادگیری به معنی ایجاد ارتباطات میان سلول‌های مغزی است. چیزی شبیه متصل کردن نقطه‌ها به یکدیگر. اگر بتوانیم بهترین روش را برای ایجاد این ارتباطات پیدا کنیم، می‌توانیم از ظرفیت فوق‌العاده مغزمان استفاده کنیم…

با بزرگراه همراه باشید، طی هفته‌های آینده در این مورد بیشتر صحبت خواهیم کرد…

ادامه مطلب

سه نکته خیره‌کننده در مورد مغز انسان

سه نکته خیره‌کننده در مورد مغز انسان

- آیا می‌دانستید در مغز انسان حدود ۸۶ میلیارد سلول عصبی (نورون) وجود دارد؟

- آیا می‌دانستید که ارتباطات بین این سلول‌ها (سیناپس‌ها) بسیار گسترده و پیچیده است؟ فقط در قشر مغز (بخش کورتکس) بیشتر از ۱۲۵ تریلیون سیناپس وجود دارد که تعدادش از ستاره‌های موجود در ۱۵۰۰ کهکشان مشابه راه شیری بیشتر است!

- آیا می‌دانستید تعداد ارتباطات بین سلول‌های عصبی (سیناپس‌ها) آنقدر زیاد است یک میلیارد از آنها در فضایی به اندازه یک دانه برنج قرار می‌گیرد؟

هر زمان که چیز جدیدی یاد می‌گیریم، سیناپس‌های جدیدی در مغزمان شکل می‌گیرد. هر چقدر که تمرکز و تکرار ما روی مباحث آموزشی بیشتر باشد، سیناپس‌های قوی‌تر و بیشتری در مغزمان شکل می‌گیرد.

با دانستن این عدد می‌توانیم تصور بهتری نسبت به ظرفیت یادگیری انسان داشته باشیم…

ادامه مطلب