بزرگـــــراه

‍۱۳ نکته برای داشتن یک برنامه‌ی صبحگاهی عالی

‍۱۳ نکته برای داشتن یک برنامه‌ی صبحگاهی عالی

در مطالب قبلی بزرگراه به توضیح روتین صبحگاهی و فواید آن پرداختیم.

 در یک نگاه کلی داشتن مورنینگ روتین:

- در زمان صرفه‌جویی می‌کند.
- دیگر از خودتان سوال «الان زمان انجام چه کاری است؟!» را نمی‌پرسید.
- سطح استرستان را کاهش می‌دهد.
- باعث احساس موفقیت در طول روز می‌شود.
- ذهن و بدن شما را برای داشتن روزی با بهره‌وری بالا آماده می‌کند.
- نشاط‌بخش است و سطح انرژی‌تان را افزایش می‌دهد.

 در این مطلب با ۱۳ روش برای داشتن یک روتین صبحگاهی فوق‌العاده آشنا می‌شویم.

 

۱- مکث کنید و نفس بکشید
چند لحظه پس از بیدار شدن، روی تنفس‌تان تمرکز کنید. این کار به کنترل و کاهش سطح استرس‌تان در طول روز کمک می‌کند.

 

۲- شکرگزار باشید
در ابتدای هر روز، چند دقیقه‌ای روی نکته‌های مثبت زندگی‌تان تمرکز کنید. فهرستی از مواردی که به خاطر آنها سپاسگزار هستید؛ از جمله خانواده، دوستان، خانه، حیوان خانگی، دستاوردها و حتی غذای روی میز تهیه کنید. بابت چیزهایی که هم اکنون دارید شکرگزار باشید.

 

۳- افکارتان را سازماندهی کنید
جهت‌گیری برای انجام کارها وقتی افکار منظمی دارید، ساده‌تر‌ است. برای انجام کارهایتان یک لیست ذهنی داشته باشید و قبل از بلند شدن از رختخواب آن را مرور کنید. می‌توانید با ساده‌ترین چیزها مثل نوشیدن یک لیوان آب، دوش گرفتن و یا ورزش شروع کنید. سپس اهداف کاری مثل اتمام مقالات یا قرار ملاقات‌ها را دنبال کنید. 

 

۴- پیادهروی کنید
یک پیاده‌روی کوتاه همراه با چند دوست می‌تواند علاوه بر افزایش سلامتی به بهبود روابط اجتماعی نیز کمک کند. حس ارتباط با افراد، به ویژه برای کسانی که تمام روز با رایانه خود کار می‌کنند، مفید است.

 

۵- اهدافتان را در ذهن خود مرور کنید
تصویری کلی از هدف‌هایتان داشته باشید. قبل از انجام هر کار از خودتان بپرسید که آیا انجام آن به دستاورد و هدف کلی من کمک خواهد کرد یا خیر!؟

اگر پاسخ بله بود انجامش دهید. اگر منفی بود آن را خط بزنید.

 

۶- تخت را مرتب کنید
کاری ساده اما ارزشمند! با مرتب کردن تخت در آغاز روز به این باور می‌رسید که انسان منظم و مرتبی هستید. در نتیجه احساس غرور خواهید کرد و ناخودآگاه برای انجام کارهای سخت تشویق می‌شوید.

 

۷- ورزش کنید
ورزش در آغاز روز سطح انرژی شما را افزایش می‌دهد و موتورتان را گرم می‌کند. علاوه‌براین متعهد بودن به یک برنامه ورزشی باعث تقویت نظم شده و شما را برای انجام تعهدات طولانی مدت زندگی آماده می‌کند.

 

۸- قهوه بنوشید
مقالات بسیاری راجع‌به تاثیر قهوه در افزایش بهره‌وری و سلامت وجود دارد. نوشیدن یک فنجان قهوه به کارایی و عملکرد بهتر مغزتان کمک می‌کند. البته چای هم گزینه خوبی است!

 

۹- جملات انگیزشی و یا ویدیوهای الهام‌بخش می‌توانند کمک کننده باشند
محتوای انگیزشی می‌تواند به افزایش تمرکزتان روی هدف اصلی کمک ‌‌کند. در دنیایی که هر روز هزاران خبر بد به گوشمان می‌رسد، قرار دادن خودمان در معرض پیام‌های مثبت سودمند است. خواندن یک مطلب الهام‌بخش حائلی است در مقابل نگاه بدبینانه‌ی شما به جهان!

 

۱۰- قورباغه‌تان را قورت دهید
کارهای باارزش، سخت و مهم را در ابتدای روز انجام دهید. به تعویق انداختن کارهای طاقت‌فرسا بسیار ساده است. انجام دادن سخت‌ترین کار در ابتدای روز به شما انگیزه‌ی کافی برای تکمیل سایر آن‌ها را خواهد داد.

 

۱۱- اخبار منفی را دنبال نکنید
همانطور که برنامه صبحگاهی مثبت به شما انرژی و انگیزه می‌دهد، یک روتین منفی نیز می‌تواند باعث توقف کامل شما شود. مرور تیتر اخبار منفی و خواندن آن‌ها ذهنتان را روی بدترین نکات متمرکز می‌کند. انجام دادن این کار نه در ابتدای روز بلکه در انتهای روز نیز توصیه نمی‌شود. 

 

۱۲- صبح خود را با گشت‌وگذار در شبکه‌های اجتماعی آغاز نکنید
استفاده از ایمیل و شبکه‌های اجتماعی اگر به منزله‌ی کار نباشد، زمان شما را هدر می‌دهد. صبح خود را به این کار اختصاص ندهید.

 

۱۳- از فشردن دکمه‌ی snooze زنگ ساعت خودداری کنید
فشردن دکمه‌ی snooze و دوباره خوابیدن، بسیار وسوسه انگیز است. اگر با اولین صدای زنگ ساعتتان برخیزید، زمان بیشتری برای انجام برنامه‌ی صبحگاهی‌تان خواهید داشت. این کار به تقویت اراده‌تان نیز کمک خواهد کرد.

 

موفق باشید :)

پریا شمس‌الدین

منبع

تگ ها: سازماندهی اهداف مورنینگ روتین سلامتی برنامه صبحگاهی جهت‌گیری رشد شخصی بهره‌وری ورزش قهوه صبح صرفه‌جویی زمان
اشتراک‌گذاری:
۴۶

نظرات (۰)

نظر بدهید

آخرین مقالات